Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rekordowe dochody z turystyki w 2013 roku
01AK4GPJ

Bułgaria: Rekordowe dochody z turystyki w 2013 roku

Rok 2013 był bardzo korzystnym czasem dla turystyki w Bułgarii. Wyprzedziła pod tym względem większość państw europejskich. W Bułgarii 13% PKB pochodzi z turystyki, przy średnio 9% w pozostałych krajach europejskich.

Agenci biur podróży uznali 2013 rok za niezwykle udany jeszcze przed zakończeniem sezonu. Na początku sezonu zimowego, oczekiwania ponownie są wysokie.

W okresie styczeń – wrzesień br. Bułgarię odwiedziło ponad 6 mln obcokrajowców, z czego 4 mln w celach turystycznych. To o ponad 6% więcej, niż w tym samym okresie zeszłego roku. Tym samym, dochody wyniosły ponad 2 mld EUR, czyli o 2% więcej.

Położenie geograficzne i bliska kultura okazały się atrakcyjne także dla sąsiadów z Rumunii i Macedonii. Do Bułgarii powrócili rosyjscy i izraelscy turyści.

Turyści z Izreala korzystają z usług konkretnych biur turystycznych, które zaprzeczają, aby po zamachu w Burgas spadło zainteresowanie podróżami do Bułgarii.

Na czas zbliżających się świąt, Bułgarzy najczęściej wybierają krajowe ośrodki spa i kurorty narciarskie. Ci, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę, wybrali bardziej egzotyczne miejsca, jak Dubaj, czy Tajlandia.

Najpopularniejszym kierunkiem dla świętujących Dzień Studenta (8 grudnia) jest, jak zwykle, Bansko – trwające protesty studenckie nie wpłynęły na spadek zainteresowania wyjazdami z tej okazji.

Źródło: petel.bg

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE