Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rosja może przejąć aktywa NEK-u jako rekompensatę za rezygnację z projektu „Belene”

Bułgaria: Rosja może przejąć aktywa NEK-u jako rekompensatę za rezygnację z projektu „Belene”

Według informacji podanej przez rosyjską Agencję Państwową ITAR – TASS, Rosja ma szansę wygrać pozew, który złożyła w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym w Paryżu przeciwko bułgarskiemu Państwowemu Przedsiębiorstwu Energetycznemu (NEK). Ten pozew może doprowadzić NEK do bankructwa, więc Rosja w zamian za pieniądze, jest gotowa przejąć aktywa Przedsiębiorstwa. Według anonimowego informatora, którego cytuje agencja ITAR – TASS, strona bułgarska była dobrze poinformowana o konsekwencjach odstąpienia od umowy.

W sierpniu br., dyrektor AEC „Kozłoduj” Walentin Nikołow podpisał umowę z amerykańską firmą Westinghouse Electric, aby ta sporządziła raport dotyczący budowy VII bloku hybrydowego na terenie elektrowni „Kozłoduj”. Bułgaria do budowy bloku chciała wykorzystać rosyjski reaktor i część urządzeń, które miały być przeznaczone dla elektrowni „Belene”. Kraj miał nadzieję na szybkie podjęcie decyzji w tej sprawie, lecz stało się to niemożliwe ze względu na wymagania europejskie.

W poniedziałek, elektroniczne wydanie Nuclear.ru opublikowało informację, że strona rosyjska nie przekaże żadnych danych dotyczących rosyjskich urządzeń i technologii amerykańskiej firmie Westinghouse Electric. Pomimo tego, według informatora, strona rosyjska jest gotowa przekazać urządzenia do AEC „Kozłoduj”, które do czasu realizacji projektu pozostaną na terytorium Rosji.

 

Źródło: dnevnik.bg, btvnews.bg, dnes.bg, nuclear.ru

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE