Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rosyjski gaz tańszy o 11%

Bułgaria: Rosyjski gaz tańszy o 11%

Od 1 kwietnia Bułgaria będzie otrzymywała rosyjski gaz ziemny o 11% taniej, ogłosił Gazprom chwilę po spotkaniu prezesa koncernu Aleksieja Millera z bułgarskim ministrem gospodarki, energii i turystyki Deljanem Dobrewem. Obniżka ma obowiązywać przez następne dziewięć miesięcy, czyli do końca bieżącego roku.

Natomiast po spotkaniu z wicepremierem Igorem Sieczinem, Deljan Dobrew zapewnił, że w związku z rezygnacją z projektu budowy elektrowni jądrowej „Belene”, Bułgaria jest gotowa spłacić pozostałe koszty związane z wybudowanym już pierwszym reaktorem. W kwietniu ma zostać ustalona dokładna kwota zobowiązań.

Rosja jest zainteresowana przekształceniem dwóch bloków „Belene” w jeden, który ma zostać zamontowany w elektrowni „Kozłoduj”. Źródła podają, że prace nad powiększeniem elektrowni mogą potrwać nawet 5 do 6 lat.

Na konferencji prasowej, zwołanej po powrocie delegacji z Moskwy, premier Bojko Borisow i minister Deljan Dobrew mają oficjalnie ogłosić rezultaty rozmów ze stroną rosyjską.

Tymczasem ze względu na rezygnację z projektu „Belene”, opozycyjna partia BSP (Bułgarska Partia Socjalistyczna – przyp. red.) zapowiedziała, że rozpoczęła już konsultacje odnośnie wniesienia wniosku o wotum nieufności dla premiera.

 

Źródło: capital.bg, econ.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE