Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rozpoczął się Tydzień Meczetów

Bułgaria: Rozpoczął się Tydzień Meczetów

W dniach od 1 do 7 października Urząd Głównego Muftiego w Bułgarii zorganizował Tydzień Meczetów. Inicjatywa ta ma pomóc w kształceniu ludzi w duchu zrozumienia, tolerancji i szacunku dla inności, propagowaniu znaczenia i miejsca religii w społeczeństwie. Organizatorzy chcą pokazać, że muzułmanie i islam są otwarci na inne religie i kultury.

Tygodniowi towarzyszą wydarzenia kulturalne i informacyjne, m.in. bazary dobroczynne i drzwi otwarte w meczetach takich miast, jak Sofia, Razgrad, Kyrdżali, Smoljan, Błagoewgrad, Ruse, Silistra, Ajtos. Ogłoszono konkurs na obraz, wiersz lub esej na temat „Meczet w moim życiu”, któremu towarzyszy cykl wykładów w regionalnych oddziałach Urzędu Muftiego.

W Sofii zaś zorganizowano wystawę fotografii Antona Georgiewa „Klucz do serca”. Wystawa przedstawia zdjęcia meczetów bułgarskich, z których większość jest pomnikami kultury o znaczeniu narodowym, jak na przykład meczet Tombul w Szumen z XVIII w. – jest to największy meczet w Bułgarii, do budowy którego użyto kolumn nośnych z pałacu chanów bułgarskich w Plisce.

Program wydarzenia znajduje się na stronie: genmuftibg.net

Źródło: abma.bg, vesti.bg, inews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE