Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rozpoczęto kampanię informacyjną przed referendum w sprawie energetyki jądrowej

Bułgaria: Rozpoczęto kampanię informacyjną przed referendum w sprawie energetyki jądrowej

W czwartek 27 grudnia br., rozpoczęła się kampania informacyjna przed referendum w sprawie przyszłości energetyki jądrowej w Bułgarii. Kampania zakończy się na dwa dni przed referendum, które zaplanowane jest na 27 stycznia 2013 roku. Obywatele Bułgarii będą musieli odpowiedzieć na pytanie: „Czy zgadzasz się na rozwój energetyki jądrowej w Bułgarii poprzez budowę nowej elektrowni atomowej?”.

W głosowaniu wezmą udział również Bułgarzy mieszkający poza granicami państwa. Będzie to pierwsze ogólnokrajowe referendum po zmianach politycznych, jakie zaszły w 1989 roku. Aby zostało ono uznane za ważne, musi wziąć w nim udział przynajmniej 4,35 mln obywateli Bułgarii. Według przedstawiciela Instytutu Współczesnej Polityki, Wenelina Stojczewa, obywatele kraju chcą uczestniczyć w referendum, lecz większość nie posiada wystarczającej wiedzy dotyczącej rozwoju energetyki jądrowej w Bułgarii. Według danych ankietowych Instytutu, 64% Bułgarów poprze referendum.

Socjolog Wania Georgiewa nie wyklucza, że oddane głosy mogą być kupowane przez lobbystów. Według Georgiewej, referendum tym różni się od wyborów, że nie wszystkie partie określiły swoje stanowisko w kwestii energetyki jądrowej.

 

Źródło: novinite.bg 1, 2 i

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE