Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rozpoczynają się prace nad poprawą jakości dróg
desislava

Bułgaria: Rozpoczynają się prace nad poprawą jakości dróg

W najbliższych miesiącach zostanie przeznaczonych ok. 15,5 mln EUR na remont drugorzędnych i trzeciorzędnych dróg, jak ogłosiła Minister Rozwoju Regionalnego, Desisława Terziewa. Pieniądze na ten cel zostały zebrane z zaoszczędzonych środków przeznaczonych na zimowe utrzymanie dróg – 7,5 mln EUR oraz 8 mln EUR z budżetu agencji Infrastruktury drogowej.

Szacuje się, że przeznaczona kwota pozwoli zmodernizować 230 km dróg. Przede wszystkim odcinki, które nie były remontowane przez lata i są w złym stanie.

- Zaczynamy stopniowy remont uszkodzonych odcinków sieci dróg krajowych, co ma stanowić kolejny krok w realizacji nowej polityki rządu dotyczącej poprawy stanu drugorzędnych i trzeciorzędnych dróg. – komentuje Desisława Terziewa.

- Trwają prace nad najczęściej uczęszczanymi odcinkami autostrad oraz pierwszorzędnych i drugorzędnych dróg. Celem jest, aby do połowy czerwca, przed rozpoczęciem się sezonu turystycznego, zakończyć naprawę najbardziej ruchliwych obszarów i dróg prowadzących do czarnomorskich i górskich kurortów. – podkreśliła Minister.

Desisława Terziewa poinformowała, że w nowym sezonie budowlanym zostanie wyremontowanych  prawie 1 500 km dróg krajowych. Dzięki europejskim programom, finansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zostanie poprawiony stan 150 km dróg. W ramach programu „Drogi tranzytowe V” w tym roku wyremontowanych jest aż 500 km dróg krajowych.

Rozpoczęła się już realizacja niektórych projektów z Programu inwestycji publicznych „Wzrost i zrównoważony rozwój w regionie”. Z ponad 25 mln EUR w tym roku skończy się remont ponad 270 km drugorzędnych i trzeciorzędnych dróg, które nie były remontowane przez lata i są w bardzo złym stanie.

Źródło: dnevnik.bg

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE