Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rusza akcja „Jestem dumny z pracy moich rodziców”
razlichnatabulgaria.wordpresscom

Bułgaria: Rusza akcja „Jestem dumny z pracy moich rodziców”

W piątek obchodzono w Bułgarii Dzień Budzicieli Narodu, poświęcony pamięci działaczy Odrodzenia Narodowego, którzy podczas niewoli tureckiej przyczyniali się do rozbudzenia i umocnienia narodowej tożsamości.

W tym roku z tej okazji zaplanowano akcję pod nazwą „Jestem dumny z pracy moich rodziców” skierowaną do dzieci. Celem inicjatywy jest pokazanie najmłodszemu pokoleniu, że każdy człowiek jest przydatny dla społeczeństwa, niezależnie jaką pracę wykonuję, a praca jest potrzebą i wartością.

W wydarzeniu wzięło udział 12 bułgarskich firm, m.in. Bulgaria On Air”, „TechnoLogika”, „Pireus Bank Bulgaria”, „SIBank”, kancelaria adwokacka „Dokowska, Atanasow i spółka”, zatrudniające łącznie ponad 8500 pracowników. W piątek mieli oni okazję zaprosić swoje dzieci i w ramach specjalnie przygotowanych programów i zabaw pokazać, jak wygląda praca ich rodziców i dlaczego jest taka ważna. Projekt jest pomysłem bułgarskiej sieci inicjatywy Global Compact ONZ promującej wiedzę o zawodach – organizatorzy wierzą, że to bardzo ważne, by młodzi ludzie orientowali się w świecie zawodów, mieli okazję dowiedzieć się, na czym polegają wciąż nie do końca poznane profesje.

Dzieci, które odwiedziły medialną grupę Bulgaria On Air zapoznały się z pracą radiowców, reporterów, redaktorów, operatorów i grafików. Największym zainteresowaniem cieszyło się studio telewizyjne, które jest jednym z największych w Bułgarii. Dzieci nagrały również życzenia dla słuchaczy radia Bulgaria On Air. Jeden z gości, siedmioletni Krasimir Lakow oznajmił, że będzie podążał drogą swojego dziadka i ojca, dziennikarzy ekonomicznych – Krasimira i Ivajła Lakow. Mały Krasi marzył, by zostać piłkarzem, lecz po poprowadzenia audycji „Sport” i poradzeniu sobie z prompterem, zastanawia się, czy nie zamienić swojego marzenia na zostaniem dziennikarzem sportowym.

Bułgarska sieć inicjatywy Global Compact ONZ planuje organizowanie podobnych akcji co roku i będzie starała się o rozszerzanie jej zasięgu.

Źródło: dnes.bg.

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE