Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rusza I edycja Sofijskiego Festiwalu Literackiego
ergo11

Bułgaria: Rusza I edycja Sofijskiego Festiwalu Literackiego

- Literatura bałkańska będzie głównym akcentem Sofijskiego Festiwalu Literackiego, którego pierwsza edycja odbędzie się w dn. 10-15 grudnia w ramach 41. Międzynarodowych Targów Książki w Narodowym Pałacu Kultury. – poinformował na konferencji w Bułgarskiej Agencji Prasowej prezes Stowarzyszenia „Bułgarska książka”, Weselin Todorov.

Organizatorzy pragną, by wydarzenie stało się najbardziej popularnym literackim forum w kraju, które będzie gromadziło autorów z całego świata. Każda edycja festiwalu będzie miała swój temat przewodni.

Tegoroczny Festiwal Literacki zaszczycą obecnością autorzy bałkańscy: Ante Tomić z Chorwacji, Aleš Debeljak ze Słowenii, Nenad Velickovic z Bośni i Hercegowiny, Vladimir Arsenijević i Mihajlo Pantić z Serbii, Goce Smiłewski z Macedonii, Dan Lungu z Rumunii oraz Dimitris Nolas z Grecji.

Pisarze bułgarscy, którzy wezmą udział w odczytach na festiwalu to m.in. Alek Popow, Georgi Gospodinow, Emil Andreew, Emilia Dworianowa, Elena Aleksiewa, Kristin Dimitrova, Milen Ruskow, Teodora Dimowa, Radosław Paruszew, Wasił Georigiew.

Program festiwalu obejmuje również panele dyskusyjne zorganizowane przez Centrum Kultury Uniwersytetu św. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii: „Pisarze a protesty bałkańskie”, „Przekładalność i nieprzetłumaczalność w literaturach bałkańskich”.

Tegoroczna, 41. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Sofii będzie prawdopodobnie największym wydarzeniem tego typu w Bułgarii. Przewiduje się ponad 200 uczestników, w tym gości honorowych z Moskwy. Targi zajmą rekordową powierzchnię, bo aż 4 piętra NPK.

- Rosnące zainteresowanie tym wydarzeniem wynika z bezpośredniego kontaktu z autorami i wydawnictwami, z możliwością kupna książek w promocyjnych cenach i uczestnictwa międzynarodowych gości. – komentuje Todorow.

 

Źródło: inews.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE