Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Rusza XXV Międzynarodowy Konkurs Baletowy

Bułgaria: Rusza XXV Międzynarodowy Konkurs Baletowy

W dniach 15 – 30 lipca w Warnie odbędzie się XXV Międzynarodowy Konkurs Baletowy, nad którym patronat objęła wyjątkowo wiceprezydent Bułgarii, Margarita Popowa, nie zaś jak było do tej pory, pierwsza dama. Patronem honorowym zaś zostało UNESCO.

Organizatorem jest fundacja „Międzynarodowy Konkurs Baletowy – Warna”, a współorganizatorami są Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Warny, Stały Komitet Tańca ITI oraz Międzynarodowa Rada Tańca (CID) przy UNESCO.

Uroczystość otwarcia odbędzie się w Teatrze Letnim, a ogień „Olimpiady Baletowej” tradycyjnie zapalą najmłodsi uczestnicy Konkursu.

Konkurs został podzielony na trzy tury (pierwsza 15-29 lipca, druga 21-24 lipca, trzecia 26-27 lipca), podczas których uczestnicy z 20 krajów zaprezentują choreografie baletu klasycznego i współczesnego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 29 lipca o 20:30 (czasu lokalnego) podczas koncertu laureatów. Wydarzenie potrwa do 30 lipca i zakończy się koncertem „Spotkanie pokoleń”, podczas którego wystąpią laureaci tegorocznej oraz poprzednich edycji Konkursu.

Warna to w świecie baletu jedno z najbardziej prestiżowych miejsc. Konkurs Baletowy należy do najstarszych w Europie (trwa nieprzerwanie od 1964 r., co dwa lata), a w jury zasiadają gwiazdy baletu światowego. Tradycyjnie przewodniczącym jury będzie prof. Jurij Grigorowicz – jeden z największych choreografów i baletmistrzów XX wieku. Jego zastępcami będą prof. Petyr Łukanow (Bułgaria), Constantin Dutu (Rumunia) i prof. Xiao Suhua (Chiny). W skład jury wejdą ponadto laureaci poprzednich edycji, Aurora Bosch (Kuba), Gabor Kevehazi (Węgry), Kenichi Soki (Japonia).

W konkursie udział weźmie 31 uczestników w grupie seniorów i 35 uczestników w grupie juniorów. W szranki o pierwsze miejsca i złote medale staną tancerze m.in. z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Chin, Korei, Japonii, Kuby, USA, Holandii, Szwecji, Węgier, Grecji i Bułgarii.

Źródła: trud.bg, varna-ibc.org

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE