Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Serbski NIS Petrol przejmie 8 stacji benzynowych

Bułgaria: Serbski NIS Petrol przejmie 8 stacji benzynowych

Organ regulacyjny Komisji Ochrony Konkurencji (KZK) podał do wiadomości, że przedsiębiorstwo Naftna Industrija Srbije Petrol (NIS Petrol) przejmie osiem stacji benzynowych w Płowdiw, Asenowgrad, Burgas i Łowecz. Decyzja przejęcia stacji benzynowych, które wcześniej należały do czterech różnych firm, została ogłoszona jeszcze we wrześniu 2012.

Badanie rynku rafineryjnego wykazało, że sprzedaż detaliczna paliwa, konkurencja i sytuacja rynkowa nie ucierpią, jeśli na scenie pojawi się jeszcze jeden gracz.

NIS Petrol EOOD jest kontrolowane przez NIS AD, którego działalność koncentruje się przede wszystkim na terenie Serbii zajmując się badaniem, wydobyciem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego. Z kolei 57% akcji NIS AD jest w rękach rosyjskiego Gazpromu, który dzięki przedsiębiorstwu działa na terenach Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Warto wspomnieć, że niedawno NIS AD nabył 19 stacji benzynowych w Bułgarii, które wówczas zapewniły jej 0,6% udziału w rynku detalicznym.

 

Źródło: inwestor.bg, dnevnik.bg, novinite.bg

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE