Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Silne opady deszczu i gradobicia
user.novanews.bg

Bułgaria: Silne opady deszczu i gradobicia

W piątek Narodowy Instytut Meteorologii i Hydrologii ogłosił żółty kod alarmowy ostrzegający o zagrożeniach związanych z obfitymi opadami deszczu i gradobiciami w pięciu obwodach: Plewen, Ruse, Łowecz, Gabrowo i Wielkie Tyrnowo.

We wtorek nad Sofią rozpętała się gwałtowna burza z gradobiciem – bryłki lodu o średnicy dochodzącej nawet do 2-3 cm zasypały ulice miasta. W wielu miejscach doszło do podtopień. Jest ofiara śmiertelna, ok. 20-stu rannych. W wyniku burzy zniszczonych i uszkodzonych zostało wiele samochodów, a także pojazdów komunikacji miejskiej – w tramwajach i autobusach grad powybijał szyby.

W czwartek nawałnica przeszła przez obwód Łowecz, w centralno-północnej części kraju. Również tam doszło do podtopień, połamane zostały także stare platany, z których słynie miasto. W wyniku ulewy 11 wsi w okręgu pozbawione było prądu. Do soboty służby porządkowe przywróciły dostęp do sieci energetycznej w całym rejonie.

W okręgu Dobricz skończono liczyć straty wywołane powodziami, które nawiedziły ten rejon pod koniec czerwca. W ich wyniku dziesiątki rodzin zostało bez dachu nad głową, a wiele innych straciło swoje mienie. Według władz lokalnych suma strat wynosi ponad 45 mln BGN (ok. 23 mln EUR). Z danymi zwrócono się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Władze liczą na wsparcie z Funduszu Solidarności UE, którego celem jest wspieranie państw członkowskich, które poniosły szkody w wyniku klęsk żywiołowych.

Źródło: vesti.bg, vesti.bg, vesti.bg, dnevnik.bg, dnevnik.bg.

About Artur Zaręba

KOMENTARZE