Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria skieruje armię do obrony granic przed imigrantami
Źródło fotografii: http://static.bnr.bg
Źródło fotografii: http://static.bnr.bg

Bułgaria skieruje armię do obrony granic przed imigrantami

Minister obrony Nikołaj Nenczew zapowiedział wysłanie wojska na granice Bułgarii, by wesprzeć policję w walce z nielegalnym napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu. Obecnie trwają rozmowy na ten temat z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Strażą Graniczną.

Nenczew nie wskazał w swojej wypowiedzi, o które granice dokładnie chodzi, ale najprawdopodobniej miał na myśli obszary przylegające do Macedonii oraz Grecji. W czwartek (20.08) władze w Skopje ogłosiły stan wyjątkowy w dwóch regionach przygranicznych wobec „bezprecedensowego napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu”. Nadciągają oni przede wszystkim z Grecji, dla której przeludnione obozy dla uchodźców stanowią coraz większy problem. W piątek (21.08) macedońska policja musiała użyć gazu łzawiącego oraz granatów ogłuszających, by powstrzymać falę tysięcy imigrantów, starających się przedostać nielegalnie do kraju. W odpowiedzi na te wydarzenia Macedonia zdecydowała się na zamknięcie granic dla uchodźców.

Sofia obawia się, że wobec decyzji władz Macedonii, ale także antyimigracyjnej polityki Węgier (które już wcześniej zapowiedziały, że nie przyjmą żadnego uchodźcy i rozpoczęły uszczelnianie swojej południowej granicy), fala uciekinierów z Bliskiego Wschodu zostanie skierowana do Bułgarii.

– W związku ze skomplikowaną sytuacją w sąsiednich krajach i z falą uchodźców, Ministerstwo Obrony zdecydowało się na podjęcie zdecydowanych działań na rzecz zabezpieczenia granic państwa we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. – napisał w specjalnym oświadczeniu Nenczew. Minister spraw wewnętrznych Bułgarii Rumiana Byczwarowa uspokaja natomiast, że jak na razie nie odnotowano wzrostu liczby imigrantów, jednak rząd przygotowuje się na taką ewentualność.

Bułgarskie władze nie określiły jeszcze daty akcji, ani liczby żołnierzy, którzy zostaną zmobilizowani do ochrony zachodniej oraz południowej granicy.

Do tej pory Bułgaria skupiała się przede wszystkim na powstrzymywaniu fali imigrantów, którzy nadciągali ze Wschodu. Na granicy z Turcją działa obecnie ponad 1 tys. dodatkowych funkcjonariuszy policyjnych.

Źródła: novinite.com, focus-news.net

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE