Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Sofia planuje zakup nowych środków transportu miejskiego

Bułgaria: Sofia planuje zakup nowych środków transportu miejskiego

Dziś (4 stycznia) w Sofii odbyła się wystawa z okazji 112 lat transportu miejskiego. Zaprezentowano na niej ponad 20 makiet pojazdów, wykonanych z ogromną dokładnością z kartonu, plastiku i drewna w skali 1:24 i 1:35.

W wystawie wzięła udział mer miasta, Jordanka Fandykowa, która zapowiedziała znaczące zmiany w transporcie miejskim w 2013 r.

Według jej słów, obecnie trwają procedury zakupu 50 nowych trolejbusów, finansowanych w całości ze środków programu operacyjnego „Rozwój regionalny”.

Władze miasta rozpoczęły też starania o pozyskanie funduszy z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” na zakup 20 tramwajów, a także 10 nowych pociągów dla sofijskiego metra, które będą obsługiwać trasę na lotnisko i do Sofia Business Park.

Aby zachęcić mieszkańców stolicy do korzystania z komunikacji miejskiej, przewidziano też zakup 120 ekologicznych, klimatyzowanych autobusów, zasilanych energią słoneczną.

Mer miasta zapowiedziała również wprowadzenie bezpłatnych kart przejazdu dla dzieci do 7 roku życia. Karty te, w sytuacjach losowych będą mogły posłużyć jako dokument potwierdzający ubezpieczenie. Mimo wszystkich zmian, ceny biletów mają pozostać takie same.

 

Źródło: money.bg, news.ibox.bg

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE