Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Sofijskie bezpańskie psy w Płowdiwie

Bułgaria: Sofijskie bezpańskie psy w Płowdiwie

Do Płowdiwu trafiło już 300 000 ton odpadów ze stolicy. Obecnie władze gminy są gotowe przyjąć z Sofii także bezdomne psy.

Burmistrz miasta Płowdiw, Iwan Totew w liście do burmistrza Sofii Jordanki Fandykowej oferuje pomoc w rozwiązaniu problemu bezpańskich czworonogów na stołecznych ulicach.

Miasto otrzymało licencję na prowadzenie własnego ośrodka dla psów, w którym można w ciągu jednego dnia zaopiekować się 50-ma czworonogami. Za kastrację i szczepienie jednego bezpańskiego psa proponuje kwotę 110 lewów bez VAT (234 PLN).

– Pielęgnacja, odrobaczanie i sam pobyt potrwa kilka dni, po czym zwierzęta będą odwożone na miejsca, z których je zabrano. – wyjaśnia redakcji Dnes.bg zarządca azylu dla bezpańskich psów w Płowdiwie, dr Iwan Szikow.

Gmina wystosowała podobne oferty do innych dużych miast, które borykają się z nadmiarem bezpańskich czworonogów na ulicach.

– Jeśli trafi do nas około 10 000 psów z Sofii, to będzie już milion lewów (2,13 mln PLN) – kalkuluje Totew, a pieniądze te planuje przeznaczyć na budowę nowego schroniska.

Miasto Płowdiw rozwiązało kwestię bezpańskich psów już w roku 2008, zanim weszła w życie ustawa o ochronie zwierząt. Przedtem obowiązywały przepisy, według których bezpańskie psy były usypiane, jeśli w ciągu 14 dni od złapania nikt się po nie zgłosił. Aktualnie zaś w Płowdiwie znajduje się wiele kotów, które nie mają właścicieli. Według różnych źródeł jest ich około 8 – 16 tys., a gmina rozpoczęła dla nich budowę schroniska.

Źródła: dnes.bg, dnevnik.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE