Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Spotkanie Bojko Borisowa z Barackiem Obamą

Bułgaria: Spotkanie Bojko Borisowa z Barackiem Obamą

W dniu 3 grudnia br. w Białym Domu odbyło się spotkanie premiera Bułgarii Bojko Borisowa i prezydenta Baracka Obamy. Wzięli w nim udział też ambasador Bułgarii w USA Elena Poptodorowa, minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow, minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow i minister obrony Anju Angełow. Stronę amerykańską reprezentowali jeszcze ambasador USA w Bułgarii Marcie Ries, zastępca sekretarza stanu William Burns oraz doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa wewnętrznego i walki z terroryzmem John Brennan.

Rozmowy obu stron dotyczyły przede wszystkim członkostwa Bułgarii w NATO, jej udziału w misji pokojowej w Afganistanie, współpracy obu krajów w walce z terroryzmem, a także partnerstwa w takich dziedzinach, jak polityka zagraniczna, energetyka oraz kultura. Poruszone też zostały tematy dyscypliny finansowej Bułgarii, reformy w systemie sądownictwa oraz kwestia zniesienia wiz dla Bułgarów.

Premier Borisow zaprosił prezydenta Obamę do złożenia wizyty w Bułgarii i zaproponował, aby kolejne spotkanie z liderami Europy Wschodniej odbyło się właśnie w Sofii.

Źródło: bnt.bg, novinite.bg, dnes.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE