Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Spotkanie prezydenta z głównym muftim

Bułgaria: Spotkanie prezydenta z głównym muftim

Na spotkaniu z głównym muftim Bułgarii, Mustafą Aliszem Hadżim, prezydent Rosen Plewneliew wyraził poparcie dla pomysłu budowy Wyższego Instytutu Muzułmańskiego (WII) w Sofii. Przyznał, że z ideą zapoznał się także minister edukacji, Sergej Ignatow, który wkrótce złoży wizytę muftiemu.

Według prezydenta taka Instytucja będzie miała na celu wspieranie tolerancji między wyznaniami. Prezydent dodał, że realizacja takiego przedsięwzięcia powinna odbyć się zgodnie z prawem i zasadami panującymi w kraju.

Na spotkaniu prezydenta z muftim nie został poruszony temat procesu w  Pazardżiku (13 muzułmanów oskarżono o głoszenie radykalnego islamu) oraz wzbudzającej sprzeciw społeczeństwa budowy największego na Bałkanach meczetu w Goce Dełczew.

– Dla nas wizyta ta ma wielkie znaczenie, jest nam bardzo miło gościć głowę państwa – powiedział Mustafa Hadżi. Dodał, że taka wizyta jest rzadkim przykładem dobrej postawy wobec muzułmanów.

Rosen Plewneliew jest pierwszym prezydentem, który odwiedził siedzibę Urzędu Głównego Muftiego.

 

Źródło: blitz.bg, novinite.bg, factor.bg, news.ibox.bg

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE