Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: „Świadkowie z kamienia”

Bułgaria: „Świadkowie z kamienia”

Dokładnie dwa miesiące po otwarciu Muzeum Sztuki Totalitaryzmu w Sofii, ukazał się elegancki album pt. „Świadkowie z kamienia”. Wydanie, które zawiera i opisuje fotografie najbardziej znaczących pomników Bułgarii okresu 1944 – 1989, zostało zaprezentowane w ambasadzie Włoch w Sofii.
Wielu zapewne powie, że dosyć już tego socartu. Tak jednak nie myśli włoski ambasador Stefano Benaco, który sam napisał przedmowę do książki.
– Te pomniki mają duszę – powiedział dyplomata. Wyrażają one dziesięciolecia dążeń, rozczarowań, cierpień i marzeń. Jak wszystkie pomniki, od piramid po kościoły, i one zostały wzniesione w imię tej samej idei. Są świadkami sobie współczesnych. Są świadkami rzeczywistych mężczyzn i kobiet. Ambasador, zanim napisał wstęp do książki, postawił warunek. Mianowicie książka nie może być celem politycznych ataków, ponieważ jest ona przede wszystkim kolejnym dowodem zainteresowania, jakim Włochy darzą Bułgarię, włącznie z kulturą.
Autorem pomysłu na książkę jest wydawca Luca Ponchiroli i bułgarski uczony Nikołaj Wukow. Obaj długo badali i systematyzowali sztukę totalitaryzmu.
– Ta książka nie jest jednak podręcznikiem – twierdzi ambasador Benaco. – Ona jest próbą zachowania dla przyszłych pokoleń pamięci minionej epoki, uchronienia przed niedbalstwem, wandalizmem, brakiem środków, wpływami atmosferycznymi. W moimi kraju także szanuje się pomniki przeszłości. One są częścią naszej historii.

Tekst: trud.bg, tłum. i red. M.K.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE