Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Święto Wielkiego Tyrnowa
1382347_4107749508232_1147764828_n (1)

Bułgaria: Święto Wielkiego Tyrnowa

Obchody święta Wielkiego Tyrnowa zebrały w sobotę w centrum miasta tłumy ludzi. Wśród przybyłych gości znalazła się wiceprezydent Margarita Popowa, deputowani, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji państwowych, organizacji kulturowych i pozarządowych. Obchody święta dawnej stolicy Bułgarii rozpoczęła tradycyjna liturgia w cerkwi św. Czterdziestu Męczenników.

Przed świątynią rozpoczął się uroczysty pochód z chorągwiami i flagami oraz portretami ludzi zasłużonych miastu, który przeszedł ulicami, aż do Urzędu Miasta. Tam wzniesiono flagi Bułgarii, Unii Europejskiej oraz Wielkiego Tyrnowa. Dzieci wypuściły w niebo białe, zielone i czerwone balony, symbolizujące kolory flagi bułgarskiej oraz fioletowe i niebieskie, symbolizujące odpowiednio dawną stolicę kraju i Unię Europejską.

W swojej przemowie z okazji uroczystości, burmistrz Wielkiego Tyrnowa Daniel Panow podziękował wszystkim mieszkańcom, dzięki którym miasto zdobyło prestiżową nagrodę dla „miasta w Bułgarii, w którym żyje się najlepiej” i obiecał, że dawna stolica stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem. Według Panowa, Wielkie Tyrnowo prosperuje, ponieważ społeczeństwo jest silne i związane z tysiącletnią tradycją. Udział w prestiżowym projekcie „Europejska Stolica Kultury” sprawi, że miasto jeszcze bardziej się rozwinie.

Tradycja obchodzenia święta w Wielkim Tyrnowie wywodzi się ze zwycięstwa cara Iwana Asena II w bitwie pod Kłokotnicą w 1230 roku. Po tym zwycięstwie car zapowiedział wzniesienie cerkwi św. Czterdziestu Męczenników, która przekształciła się w „strażnika” pamięci o najważniejszej bitwie w Bułgarii od XIII w. do połowy XX w. Daniel Panow zaapelował do mieszkańców, aby mieli świadomość tego, że kontynuują wielowiekową tradycję. Powiedział, że tylko razem mogą sprawić, że Wielkie Tyrnowo stanie się jeszcze piękniejsze.

 

źródło: veliko-tarnovo.net

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE