Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria świętuje Dzień Niepodległości
Źródło fotografii: archives.government.bg
Źródło fotografii: archives.government.bg

Bułgaria świętuje Dzień Niepodległości

22 września 2015 r. to dla Bułgarów szczególny dzień, obchodzą bowiem 107. rocznicę niepodległości swojego kraju.

W 1908 r. w Cerkwi św. Czterdziestu Męczenników w Tyrnowie rząd Aleksandra Malinowa odrzucił zależność wasalną od Imperium Osmańskiego, nałożoną decyzją kongresu berlińskiego w 1878 r. i ogłosiła niepodległość.

Tradycyjnie, kulminacja obchodów święta niepodległości odbywa się w Wielkim Tyrnowie, gdzie o godzinie 10:30 została podniesiona flaga Republiki Bułgarii.

Na Carewcu przedstawiciele władz wygłosili uroczyste mowy dziękczynne, a następnie doszło do złożenia kwiatów i wieńca pod Pomnikiem Niepodległości. Na terenie twierdzy Carewec w średniowieczu mieściła się siedziba cara i patriarchy Bułgarii. Twierdza straciła swoje znaczenie po podbiciu państwa przez Turków osmańskich.

O godzinie 11:00 na placu księcia Aleksandra I w Sofii nastąpiły wystąpienia Sofijskiej Orkiestra Dętej oraz chóru „Święta Sofia – Bułgaria”. Przemówienia wygłosili zastępca burmistrza Sofii dr Todor Czobanow i wykładowca języka i literatury bułgarskiej Sia Radewa.

W Muzeum w Warnie została otworzona jubileuszowa wystawa z okazji 80-lecia budowy Mauzoleum Władysława Warneńczyka. Zwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne rysunki, plany i szkice autorstwa ludzi, którzy zaprojektowali mauzoleum – honorowego konsula polskiego w Warnie Antona Franga i architekta Antoniego Miszewskiego. Wystawę będzie można obejrzeć do 30 grudnia 2015 r.

Źródło: actualno.com

Magdalena Zytka

KOMENTARZE