Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria świętuje dziś Dzień Botewa i pamięci ofiar walk o wolność i niepodległość

Bułgaria świętuje dziś Dzień Botewa i pamięci ofiar walk o wolność i niepodległość

O godzinie 12.00 w prawie każdym miejscu w Bułgarii zawyły dzisiaj syreny, a mieszkańcy oddali hołd trzyminutową ciszą walczącym za wolność i niepodległość Bułgarii. Jedynie w mieście Pernik nie słychać było syren, aby nie siać paniki wśród mieszkańców, którzy niedawno przeżyli silne trzęsienie ziemi.

W 136 rocznicę bohaterskiej śmierci poety i rewolucjonisty Christo Botewa w Ogrodzie Borisa III w Sofii, złożono kwiaty pod pomnikiem bohatera, który przyczynił się do pobudzenia tożsamości narodowej Bułgarów.

Dzień Botewa i pamięci ofiar walk o wolność i niepodległość Bułgarii został ogłoszony decyzją Rady Ministrów dnia 31 maja 1993 roku. Po raz pierwszy to święto było obchodzone w 1884 w miastach Wraca i Płowdiw.

Zgodnie z tradycją, kulminacja dzisiejszych uroczystości będzie miała miejsce na szczycie Okołczica, gdzie tysiące „botewskich pielgrzymów” odda hołd walczącym za wolność kraju przed krzyżem z białego kamienia. Stowarzyszenie „Edinenie” następnie przedstawi rekonstrukcję bitwy, w której zginął Christo Botew. Uroczystości na szczycie Okołczica zakończą się wczesnym rankiem.

 

Źródło: dnevnik.bg, bnt.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE