Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Tani i nielegalny alkohol

Bułgaria: Tani i nielegalny alkohol

Cena legalnej winogronowej rakii  to około 10 lewów (23,08 zł) za litr.  Za tę kwotę na czarnym rynku można nabyć aż 2,5 litra nielegalnego alkoholu. W sofijskich sklepach osiedlowych sprzedaje się go po 4 lewy za litr  (ok. 9,23 zł). Trunek, w zapachu i smaku bardzo przypominający swoją oryginalną wersję, otrzymuje się ze spirytusu, wody destylowanej i ekstraktów owocowych. Z powodu swojej bardzo niskiej ceny, zyskał stałych nabywców, którzy do tej pory nie uskarżają się na jego jakość. Według specjalistów poziom alkoholu metylowego w nielegalnym alkoholu nawet pięciokrotnie przewyższa normę, a spożycie tak wysokiego stężenia może prowadzić do utraty wzroku, udaru, zawału i innych ciężkich chorób.
Aby nabyć rakiję, trzeba być stałym, dobrze poinformowanym klientem sklepu, który przychodzi na zakupy z własnymi butelkami na trunek. Alkohol przechowuje się w dużych butlach na zapleczu lub w magazynie i nalewa się go osobno każdemu kupującemu.
Do pubów i barów nielegalny alkohol dostarcza się w hurtowych ilościach. Sprzedaje się go po przelaniu do butelek z etykietami markowych alkoholi. Dla „koneserów”  możliwe jest również nabycie wódki i whiskey w cenie odpowiednio 5 i 12 lewów (11,54 zł i 27,69 zł).
Na miejskich targowiskach cena litra winogronowej rakii wynosi 10 lewów (23,08 zł). Produkuje się ją z owoców w warunkach domowych. Alkohol ten nie przechodzi jednak kontroli jakości, dlatego istnieje ogromne ryzyko zbyt dużej zawartości w nim niebezpiecznego dla zdrowia i życia alkoholu metylowego. W sprzedaży jest również czerwone wino w cenie 4 lewów (9,23 zł) za litr.
Na przydrożnych bazarach niedaleko wsi obok produktów takich jak kwaśne mleko, biały ser czy miód, również można nabyć domową rakiję.
W odpowiedzi na duży popyt na tytoń, przedsiębiorczy handlarze nabywają go nielegalnie i nie pozyskując pozwoleń ani nie płacąc podatków, sprzedają.  Cena za 100 gramów jest trzykrotnie niższa od ceny sklepowej i wynosi 2 – 3 lewy (ok. 6,92 – 9,23 zł). Towar można zamówić przez internet lub nabyć bezpośrednio u stojących najczęściej na przystankach komunikacji miejskiej, sprzedawców. Ci rozpoczynają „pracę” wcześnie rano i aby nie zwracać na siebie niepotrzebnej uwagi, stoją w jednym miejscu nie dłużej niż godzinę. Ci nieuczciwi, handlujący na obrzeżach Sofii, często sprzedają paczki po tytoniu wypełnione pociętym papierem. Kupujący o oszustwie orientują się zbyt późno, gdy sprzedawcy nie ma już w pobliżu.

Tekst: monitor.bg, tłum. i red. Sylwia Dimtchev

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE