Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Tłumy demonstrantów na ulicach większych miast

Bułgaria: Tłumy demonstrantów na ulicach większych miast

  • protesti-cross.bg

Dzisiaj (3 marca) Bułgarzy obchodzą 135 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji we wszystkich większych miastach odbyły się pokojowe demonstracje.

Ze względu na szczególny dzień, miały one wyjątkowo spokojny przebieg. Nie zrezygnowano jednak z manifestowania niezadowolenia z sytuacji gospodarczej i politycznej kraju.  Największe tłumy protestowały dziś w Warnie. W przemarszach ulicami Sofii uczestniczyło około 10 tys. osób.

Po raz pierwszy w historii kraju przywódcy protestu domagają się bezpośredniego udziału we władzy.  Jutro na dziesiątą rano zapowiedzieli oni złożenie w Parlamencie oświadczenia z żądaniem udziału w rządzie przejściowym, w razie odmowy grożąc  blokadą budynku.

Na 9 marca zapowiedziano narodową konferencję protestacyjną, na która zaproszono przedstawicieli 25 miast europejskich, które udzieliły poparcia dzisiejszym demonstracjom.

Nowopowstała inicjatywa społeczna „Most Orłów – naród w jedności” jutro od godziny 11 planuje rozpoczęcie protestu w namiotach przed budynkiem rządu. Mają one zostać zlikwidowane dopiero po spełnieniu trzech żądań: ogłoszenia referendum w sprawie Zgromadzenia Narodowego, zmiany ordynacji wyborczej, tak aby obywatele mogli uczestniczyć w wyborach poprzez swoich pełnomocników oraz tymczasowego zawieszenia przez banki działań egzekucyjnych.

 

Źródło: investor.bg, dnes.bg, actualno.com, cross.bg

 

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE