Home / Bałkany / Bułgaria: Tragiczne w skutkach ulewy
20062014092244_поплава општо

Bułgaria: Tragiczne w skutkach ulewy

Pogoda nie oszczędza mieszkańców Bałkanów. Rekordowe ulewy i największa od 120 lat powódź w maju dotknęła Serbię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, a przed niespełna tygodniem ulewy przeszły również przez Bułgarię.

Tragedia rozpoczęła się w czwartek wieczorem. Około godziny 17:00 na północno-wschodnią Bułgarią zaczął padać ulewny deszcz. Powodzie wyrządziły ogromne szkody, a najbardziej zalane miasta – Warna i Dobricz walczą obecnie ze zniszczeniami. Wiadomo do tej pory, że śmierć w Warnie poniosło 12 osób, z czego troje dzieci. W Dobriczu natomiast znaleziono ciało jednego mężczyzny. Ofiar może być niestety więcej. W związku z tragedią 23 i 24 czerwca zostały ogłoszone dniami żałoby narodowej. W kościołach w całym kraju odbywać się będą msze w intencji ofiar. Zniszczenia i problemy komunikacyjne z nimi związane spowodowały spore zawirowania w ruchu turystycznym, co może mieć duży wpływ na gospodarkę regionu. W dalszym ciągu wiele dróg jest nieprzejezdnych i co za tym idzie – wiele miejsc jest odciętych od świata.

Władze Bułgarii szacują, że odbudowanie zniszczonej infrastruktury będzie kosztowało podatników od 10 do 15 milionów lewa (około 21 – 32 mln PLN). Sama naprawa szkód na drodze krajowej nr 55 – jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych kraju, łącząca Bułgarię z Turcją i Rumunią, według spekulacji Cwetana Czajkowa, przewodniczącego Agencija pytna infrastruktura (Biuro Infrastruktury) wyniesie milion lewa.

W związku z kolejnymi zagrożeniami powodziowymi ewakuowano wczoraj mieszkańców wsi Nowo Botewo, znajdującej się na trasie między Dobriczem a Warną . W skutek powodzi zaczęła przeciekać zapora wodna Botewo. Specjaliści twierdzą, że na dzień dzisiejszy, pomimo przecieku tamy fala wtórna nie zagraża Warnie ani Dobriczowi.

Według prognoz portalu sinoptik.bg w Warnie i Dobriczu w ciągu następnych dziesięciu dni nie przewiduje kolejnych opadów.

źródła:  http://www.vesti.bg, http://offnews.bg, dnevnik.bg

About Barbara Występek

Absolwentka UŚ, bułgarystka literaturoznawca, zakochana w bułgarskiej popkulturze. Uwielbia kryminały, popołudniowe drzemki i niskobudżetowe podróże.
KOMENTARZE