Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Turniej pływacki dla dzieci z hemofilią
sportal.bg

Bułgaria: Turniej pływacki dla dzieci z hemofilią

Pierwszy krajowy turniej pływacki dla dzieci z hemofilią został zorganizowany przez firmę Baxter i Bułgarski Związek na rzecz Hemofilii. Odbył się pod patronatem bułgarskiej pływaczki Tani Bogomiłowej. Mottem wydarzenia było hasło: „Równi na starcie, równi w życiu”. W turnieju wzięło udział 7 zawodników w wieku 8-18 lat z Sofii, Błagoewgradu, Kiuestendiłu i Kawarny.

Celem organizatorów jest przekształcenie tego wydarzenia w coroczną imprezę, która będzie gromadzić coraz więcej młodych sportowców.

Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 9-10 lat zajął Wiktor Garbeszkow, który dystans 25 m przepłynął w czasie 30,03 s. W kategorii 13-15 lat, na dłuższym dystansie 50 m. najlepszy był Ilian Stoimenow z czasem 1.02 min.

Zawody były sędziowane przez arbitrów z Bułgarskiej Federacji Pływackiej. Komentatorem był Metodi Manczenko, główny redaktor działu sportowego Bułgarskiej Narodowej Telewizji. Medale i puchary rozdała prezes Bułgarskiej Federacji Pływackiej i jedyna bułgarska medalistka olimpijska w pływaniu, Tania Bogomiłowa, która wyraziła swoje głębokie poparcie dla inicjatywy.

Turniej pływacki „Równi na starcie, równi w życiu” jest częścią długoterminowej kampanii firmy Baxter, pod hasłem „Świat bez krwawienia”, która ma na celu ustanowienie indywidualnych standardów w leczeniu i profilaktyce hemofilii. W Bułgarii chorych na hemofilię jest ok. 700, z których 100 nie przekroczyło jeszcze wieku 18 lat. Jak dotąd, nowa terapia profilaktyczna z użyciem kombinacji produktów krwiopochodnych jest stosowana u ok. 40 dzieci, co stanowi 6% chorych w Bułgarii.

Aby uniknąć komplikacji i ograniczyć ryzyko wczesnego inwalidztwa, kluczowymi elementami są odpowiednie leczenie i aktywny tryb życia pacjentów chorujących na hemofilię. Pływanie jest dla nich najlepszą dyscypliną sportu, ponieważ wiąże się z nim najmniejsze ryzyko kontuzji i krwotoków.

Hemofilia jest rzadką chorobą genetyczną, związaną z problemami krzepliwości krwi, gojeniem się ran i możliwością wczesnego inwalidztwa. Choroba jest uwarunkowana genetycznie. Jest związana z defektem chromosomu X, przez co nosicielkami są kobiety, a zachorować mogą mężczyźni. Defekt genetyczny wynika z niedoborów czynników krzepnięcia, które są odpowiedzialne za zatrzymywanie krwotoków zarówno przy ranach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

W przeszłości chorzy na hemofilię nie osiągali nawet wieku młodzieńczego. Wbrew ogólnemu przekonaniu, chorzy nie umierali z powodu utraty krwi z ran zewnętrznych, ale przez krwotoki wewnętrzne. Do dzisiaj, w krajach, w których leczenie hemofilii nie stoi na wysokim poziomie, istnieje ryzyko deformacji stawów kolanowych chorych, ponieważ nawet chodzenie powoduje u nich chroniczne krwotoki.

Hemofilia jest rzadkim schorzeniem, ale to nie może być przyczyną braku właściwego leczenia. Zwłaszcza w przypadku rzadkich chorób, wysiłki związane z polepszeniem standardów leczenia mogą przynieść szybkie i widoczne skutki. Wśród rzadkich chorób hemofilia zajmuje specjalną pozycję, ponieważ jest związana z krwią i produktami krwiopochodnymi, co jest priorytetem nie tylko dla Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również dla Ministerstwa Zdrowia i Rady Ministrów. Wśród długoletnich planów związanych z leczeniem hemofilii są: założenie nowej organizacji, zgodnie z wymogami europejskimi, dostęp dla większej liczby pacjentów do profilaktyki oraz zwiększenie liczby pacjentów, którzy będą poddani indywidualnie przystosowanej terapii.

W Bułgarii leczeniu hemofilii nie poświęca się wystarczającej uwagi. Nie wprowadzono elementarnych standardów leczenia, które pozwoliłyby na poprawę komfortu życia pacjentów. W takim wypadku chodzi nie tylko o inwestowanie w środki, ale również o reorganizację leczenia i administracji, dodatkowe kwalifikacje dla personelu medycznego, dostęp do nowych sposobów leczenia i indywidualną terapię, dostosowaną do potrzeb i stylu życia każdego z pacjentów.

Źródło: sportal.bg.

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE