Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Tykająca „bomba” chemiczna w okolicach Wracy
źródło-svejo.bg

Bułgaria: Tykająca „bomba” chemiczna w okolicach Wracy

Według informacji przekazanej przez Standart News, w okolicach Wracy tyka prawdziwa „bomba” chemiczna. Niestety miejscowa władza nie może sobie poradzić z tym problemem, dlatego też zwróciła się o pomoc do państwa.

Jak alarmują eksperci, skład pestycydów, których termin przydatności dawno minął, może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Składowisko jest byłą bazą Agroekochim – Wraca. W1995 roku firma została sprywatyzowana i stała się własnością firmy Faustina Group LTD. W skład wchodzą bezużyteczne środki ochrony roślin, 273 tony stałych oraz 18,2 ton płynnych. W 1991 roku chemikalia były pakowane w worki polietylenowe. Niestety torby uległy rozerwaniu, a herbicydy uległy rozproszeniu. Ich zapach jest bardzo silny i odczuwalny .

Co więcej istnieje zagrożenie skażenia nie tylko powietrza, ale także gleby. W okresie letnim, ze względu na wysokie temperatury powietrza, preparaty te mogą się zapalić i spowodować pożar zagrażający życiu i zdrowiu.

Stała komisja ds. porządku publicznego, bezpieczeństwa i katastrof w lokalnym parlamencie odwiedziła miejsce składowania odpadów, ale nie uzyskała pozwolenia na jego obejrzenie.

Radni z Wracy zwrócili się do państwa o pomoc, które za pośrednictwem instytucji kontrolnych, zmusiło właściciela do zabezpieczenia magazynu. Do całkowitego zamknięcia składowiska potrzeba 1 mln BGN (ok. 2 mln PLN), jednak jest to kwota, która znajduje się poza zasięgiem lokalnej kasy.

 

Źródło: novinite.bg, svejo.net

About Justyna Żarnowska

KOMENTARZE