Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: UE sfinansuje modernizację sofijskiego dworca

Bułgaria: UE sfinansuje modernizację sofijskiego dworca

Ogłoszono przetarg na wykonawcę przebudowy centralnego dworca kolejowego w Sofii. Inwestycja o wartości ponad 25 mln EUR zostanie sfinansowana z funduszy unijnych, głównie w ramach programu operacyjnego Transport. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 października, a prace rewaloryzacyjne rozpoczną się na początku przyszłego roku. Według projektu potrwają 26 miesięcy, co oznacza, iż do końca 2015 roku Sofijczycy będą dysponować odnowionym, zgodnym z europejskimi standardami, dworcem kolejowym.

Podczas przeprowadzania prac modernizacyjnych dworzec powinien funkcjonować normalnie – jest to jeden z warunków zawartych w treści przetargu. Budynek zostanie w całości odnowiony, a w podziemiach jest planowane stworzenie parkingu wewnętrznego. W ramach remontu przewidziano również wymianę instalacji elektrycznych, hydroizolacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych. Pojawią się nowe tablice informacyjne, handlowe i reklamy.  Zainstalowane zostaną również nowe schody ruchome.

Zgodnie z zasadami wdrażanego w Bułgarii budownictwa ekologicznego, dworzec ma wykorzystywać alternatywne źródła energii – kandydaci do przetargu mają zaproponować w swoich projektach rodzaj i sposób ich wykorzystania.

Źródło: investor.bg, capital.bg, inews.bg, dnevnik.bg, infrastructure.bg, novinite.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE