Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Unikalne muzeum w Wielkim Tyrnowie

Bułgaria: Unikalne muzeum w Wielkim Tyrnowie

actualno.com-Tyrn

W Wielkim Tyrnowie na wzgórzu Carewec powstaje nowe muzeum, które ma przybliżać mieszkańcom oraz turystom historię średniowiecznej Bułgarii. Obiekt ma być unikalny nie tylko w Bułgarii, ale też na całych Bałkanach. Na powierzchni 800 m kw. zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania 28 figur w rzeczywistych rozmiarach, przedstawiających władców, bojarów i mieszkańców Wielkiego Tyrnowa z okresu II Państwa Bułgarskiego (1185-1396 r.). Figury zostały wykonane m.in. z gipsu, żelaza, silikonu.

Wystawa zostanie podzielona na bloki tematyczne, przedstawiające średniowieczne rzemieślnictwo, literaturę i piśmiennictwo, naukę, władzę, życie duchowieństwa, życie codzienne oraz działania wojenne (np. scena prezentująca zwycięstwo bułgarskiego cara Kałojana w bitwie pod Adrianopolem w 1205 r. i wzięcie do niewoli Baldwina I Flandryjskiego – cesarza Cesarstwa Łacińskiego).

Wystawie będą towarzyszyły elementy dźwiękowe i muzyka. Zostaną również zamontowane ekrany dotykowe, za pomocą których zwiedzający będą mogli zasięgnąć informacji o epoce i postaciach. W jednej z sal będą wyświetlane filmy dotyczące rzemiosł okresu Średniowiecza. Do dyspozycji zwiedzających będą też oryginalne stroje epokowe.

Inicjatorem budowy muzeum jest mer Tyrnowa Daniel Panow, natomiast autorem figur tyrnowski rzeźbiarz Boris Borisow. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu rozwoju i poprawy infrastruktury turystycznej miasta. Jego koszt wynosi prawie 7 mln BGN (14,98 mln PLN), pokrytych ze środków unijnych. Otwarcie muzeum zaplanowano na początek lutego br.

Źródło: actualno.com, bnt.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE