Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Upał a gospodarka

Bułgaria: Upał a gospodarka

Fale upałów zalewających Bułgarię wpływają nie tylko na samopoczucie, ale również na gospodarkę kraju. Może nie w tak znacznym stopniu, jak ostra i długa zima, jednak konsumpcja zamiera, a wydajność drastycznie spada właśnie w najgorętszych popołudniowych godzinach: ciężarówki dostawców zatrzymują się, pracujący na wolnym powietrzu mają kilkugodzinną przerwę w pracy. To jedne z najważniejszych trudności, jakie pociągają za sobą wysokie temperatury.

Mimo to, dla sektorów takich jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka, wysokie temperatury niosą za sobą korzyści, a lato jest najbardziej aktywną porą roku. Sama turystyka przyczynia się do rozwoju sektorów, które na pierwszy rzut oka nie wydają się być związane z nią bezpośrednio, np. wzrost sprzedaży paliwa i zwiększony obrót artykułami dostępnymi na stacjach benzynowych. Sektor, który odnosi finansowe korzyści bez względu na porę roku to przemysł farmaceutyczny. Leki potrzebne są okrągły rok.

Największy obrót towarami latem odnotowują producenci lodów, piwa i napoi. Co ważne, im wyższa temperatura, tym większa sprzedaż tychże tradycyjnych letnich artykułów. Sprzedaż wody wzrasta najbardziej, gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach 34-35 °C, jednak według statystyk, sprzedaż napoi i tak spadła o 5-6% w porównaniu z danymi z roku 2011. Fakt ten jest zaskakujący, ponieważ według analizatora rynków Industry Watch,  aż do 2008 r. sektor sprzedaży napoi bezalkoholowych wydawał się być uniezależniony od reszty gospodarki.

W br. znaczący wzrost odnotowali producenci piwa. Trudno jednak sukces browarów wiązać z jedynie z temperaturami – oczywisty jest wpływ EURO 2012. Transmisja meczu bez złotego trunku? Niemożliwe! Zbliżające się londyńskie Igrzyska Olimpijskie najprawdopodobniej podtrzymają tę dobrą passę.

Lato sprzyja sprzedaży urządzeń klimatyzacyjn0-wentylacyjnych, zwłaszcza dużym sieciom handlowym.  Zaskakującym faktem jest, iż w tym samym, wakacyjnym czasie, nie wzrasta znacząco zużycie energii elektrycznej. Być może przyczyną tego jest zakup energooszczędnego sprzętu wysokiej klasy lub też niski, bo zaledwie 5% udział pracy urządzeń wentylacyjnych w ogólnym zużyciu energii elektrycznej.

Podsumowując: wyniki analizy wpływu temperatur na przemysł i handel bywają sprzeczne. Wprawdzie tam, gdzie praca przebiega w pomieszczeniach bez klimatyzacji, upał może zmiejszyć wydajność, jednak wciąż najważniejszymi czynnikami generującymi obroty danych sektorów pozostają popyt i podaż, a te zazwyczaj już w bardzo niewielkim stopniu zależą od pory roku.

Źródło: capital.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE