Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: W Sofii powstanie dziecięce muzeum
zx450y250_2172766

Bułgaria: W Sofii powstanie dziecięce muzeum

- Nowe, dedykowane dzieciom muzeum w amerykańskim stylu, jedno z pierwszych tego typu we Wschodniej Europie zostanie otwarte w 2015 roku w Sofii. – podaje New York Times. Projekt ten jest finansowany przez fundację „Ameryka dla Bułgarii”.
Muzeum będzie się mieścić w wyremontowanym budynku uniwersyteckiego laboratorium w miasteczku akademickim.
– W samym centrum obiektu będzie stało sięgające po sam dach drzewo ze szkła, plastiku i stali; będzie je otaczać trzypiętrowa ekspozycja. Wizyta w muzeum na przypominać podróż w czasie i przestrzeni. – wyjaśnia architekt i projektant muzeum, Lee Skolnick.

Najniższe piętro, korzenie drzewa będzie strefą przeszłości i tam znajdować się będą ekspozycje archeologiczne, geologiczne i paleontologiczne. Dzieci będą wykopywać modele skał, minerałów i analizować je w laboratorium pod opieką specjalistów. Na parterze powstanie ekspozycja związana z teraźniejszością, czyli środowiskiem naturalnym, miastami i architekturą. Przy koronie drzewa, na najwyższym poziomie powstanie wystawa dotycząca wizji przyszłości, podróży kosmicznych i najnowszych technologii.

– „Muzejko” spróbuje zerwać z istniejącą w Bułgarii tradycją, by dzieci nie dotykały eksponatów – komentuje dyrektor przyszłego muzeum Bistra Kirowa. – Inspiracją do stworzenia takiego rodzaju muzeum były dziecięce muzea w Ameryce, gdzie przygotowywane są wystawy interaktywne, a dzieci mogą brać aktywny udział w zwiedzaniu.

 

Źródło: dnevnik.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE