Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: W Sofii powstanie pomnik w podzięce za ocalenie bułgarskich Żydów
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bułgaria: W Sofii powstanie pomnik w podzięce za ocalenie bułgarskich Żydów

W Sofii powstanie pomnik w podzięce za ocalenie bułgarskich Żydów. Decyzja o budowie monumentu zapadła w 2013 roku, kiedy obchodzono siedemdziesiątą rocznicę ocalenia bułgarskich Żydów w okresie II wojny światowej. Na czele komitetu odpowiedzialnego za projekt stanęła Rumiana Wyczwarowa, a funkcję honorowego przewodniczącego objął premier Bułgarii Bojko Borisow. Pomnik zostanie sfinansowany z pieniędzy publicznych oraz z dotacji Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom.

– Ciekawe jest to, że taki sam pomnik powstanie w dzielnicy portowej miasta Jaffa w Izraelu. Jest to miejsce, gdzie osiedlili się bułgarscy Żydzi po wyjeździe do Izraela w okresie 1947–1949. Izraelski pomnik powinien być gotowy w tym samym czasie, co nasz pomnik [w Sofii – przyp. red.], w ciągu najbliższych kilku miesięcy. – oświadczył przewodniczący Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom Maksim Benwenisti, dodając, że w projekt zaangażowane są bułgarskie władze lokalne, administracja rządowa oraz prezydencka.

Jak podkreśla Benwenisti istotne jest samo miejsce powstania pomnika, czyli ogród Zgromadzenia Narodowego, gdzie obecnie znajduje się płyta upamiętniająca akcję bułgarskich deputowanych ochrony przed deportacją ludności żydowskiej z marca 1943 roku. – [Pomnik – przyp. red.] Na którym moim osobistym zdaniem powinno zostać napisane tylko jedno: „Dziękuję”. Jest to wdzięczność Żydów z Bułgarii i Żydów z całego świata za to, co uczynił bułgarski naród i społeczeństwo, ale i wdzięczność bułgarskiego narodu wobec ich znamienitych przedstawicieli, którzy uchronili jego godność w ciężkim dla wszystkich narodów europejskich momencie. – dodał Benwenisti.

Prezes Organizacji Żydów w Bułgarii Shalom spodziewa się, że w momencie odkrycia pomnika dojdzie do licznych polemik, znajdą się zwolennicy i przeciwnicy projektu, lecz jest to nieodłączna część społeczeństwa obywatelskiego. – Jeśli tego nie ma, oznacza to, że nie ma społeczeństwa obywatelskiego i nie ma różnych opinii. – podsumował Benwenisti.

Przed wojną bułgarscy Żydzi stanowili jedną z najmniejszych diaspor w Europie, licząc ok. 50 tys. osób, z których praktycznie wszyscy przeżyli II wojnę światową, głównie za sprawą akcji zorganizowanej przez bułgarskich deputowanych w marcu 1943 r. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że władze bułgarskie są winne śmierci ok. 11 tys. Żydów z obszarów Macedonii oraz Tracji – zostali oni wywiezieni do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE