Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: W Sofii rozpoczął się protest policjantów

Bułgaria: W Sofii rozpoczął się protest policjantów

Dzisiaj (23 września) w Sofii rozpoczął się dwudniowy protest policjantów, zapowiedziany przez Federację Związków Zawodowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (SFSMWR) w połowie września.

Policjanci żądają podwyżki płac o 25%. Kolejnymi postulatami są ograniczenie liczby nadgodzin oraz zmiany w zapisie prawnym, pozwalające na podejmowanie w wolnym czasie dodatkowego zatrudnienia.

W zeszłym tygodniu  Minister Finansów, Simeon Djankow, zaproponował powiększenie pensji kosztem likwidacji części przywilejów. Tymczasem kilka dni temu Minister Spraw Wewnętrznych Cwetan Cwetanow wysłał list do pracowników policji, w którym wyraził gotowość do dialogu, prosząc równocześnie o zrozumienie trudności związanych z kryzysem ekonomicznym. Proponując podwyżkę w przedziale 5-7%, Minister przypomniał też, że w ciągu ubiegłego roku dieta policjantów powiększyła się o 100%, o 5% natomiast wzrosła kwota dodatku za pracę w strukturach MWR.

Początek protestu zaplanowano na godzinę 16, przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MWR). Kolejnym etapem akcji protestacyjnej ma być przemarsz na plac przed Ministerstwem Finansów. Przewiduje się, że akcja protestacyjna potrwa dziś do 21. Drugiego dnia protestujący spotkają się ponownie przed MWR około 8 rano, gdzie po dwóch godzinach planowane jest oficjalne zakończenie akcji.

Bułgarskie służby mundurowe otrzymały poparcie krajowego Związku Zawodowego Pracowników Więziennictwa (SSZB). Do Sofii udało się 30 przedstawicieli strażników więziennych z Pazardżiku.

Wsparcia protestującym policjantom udzielili też przedstawiciele zagranicznych partnerów SFSMWR. Oficjalne listy do bułgarskiego Ministra Spraw Wewnętrznych wysłano m. in. z Hiszpanii, Austrii, Rumunii, Niemiec i Serbii.

Źródło: focus-news.bg, dnevnik.bg, bnt.bg, novinar.bg

About Marta Sajdek

KOMENTARZE