Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wąglik nad Morzem Czarnym
Źródło: GoVarna.ru
Źródło: GoVarna.ru

Bułgaria: Wąglik nad Morzem Czarnym

Od 9 lipca w Warnie i okolicy sprzedawano w sklepach i restauracjach mięso skażone wąglikiem. W nocy z 23 na 24 lipca powołano sztab kryzysowy, który ma za zadanie rozwiązanie tego problemu.

– Wszystkie dzisiejsze próbki mięsa pochodzące z zakładu mięsnego „Dary”, w którym zaopatrywały się zamknięte placówki, nie są zakażone. – ogłosił przedstawiciel władz Warny Stojan Pasew. Minister rolnictwa Denisława Tanewa podkreśliła, że nie ma już zagrożenia, ponieważ mięso pochodzące od chorych zwierząt zostało wycofane ze sprzedaży.

Właściciel zakładu, w którym dokonano rozbioru zakażonego mięsa, został aresztowany. Podejrzany jest o naruszenie zakazu skupu mięsa bez świadectw weterynaryjnych.

Obecność skażenia potwierdzono po pobraniu próbek. Przeprowadzono dezynfekcję wszystkich 23 miejsc, w których sprzedawano produkty z wąglikiem – pozostaną one tymczasowo zamknięte i odpowiednio oznakowane.

– W grupie dwudziestu sześciu osób, które jadły zakażone mięso, nie ma ani jednej zainfekowanej, a ryzyko powikłań jest bardzo niskie. – zapewnia burmistrz Warny Iwan Portnich.

Objawy zarażenia wąglikiem mogą wystąpić od 2 do 4 dni po spożyciu mięsa i są to: nudności, wymioty, biegunka, silne bóle brzucha. Brak interwencji medycznej może spowodować śmierć.

Źródła: actualno.com, dir.bg, actualno.com, expert.bg

Magdalena Zytka

KOMENTARZE