Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Walka o „Dondukow 2” zostanie roztrzygnięta w drugiej turze

Bułgaria: Walka o „Dondukow 2” zostanie roztrzygnięta w drugiej turze

Wstępne wyniki wyborcze na podstawie exit polls wskazują na to, że nazwisko nowego prezydenta Bułgarii poznany w drugiej turze. W następną niedzielę, 30 października o głosy wyborców kolejny raz będą walczyć Rosen Plewneliew i Iwajło Kałfin.

Według danych Agencji Gallup w wdzisiejszym głosowaniu najwięcej głosów zdobył kandydat pratii GERB, Rosen Plewneliew z 41-procentowym popraciem. Na drugim miejscu znalazł się Iwajło Kałfin z 28-procentowym poparciem, natomiast 14 procent głosów i tym samym trzecie miejsce zdobyła niezależna kandydatka i jedyna kobieta w tych wyborach, Meglena Kunewa.

Poza trójką znaleźli się:

Wolen Siderow, na którego zagłosowało 3,8 proc. wyborców. Jest to kolejna z rzędu próba lidera Ataki, w celu zdobycia prezydentury. W 2006 roku Siderow doszedł do drugiej tury, ale przegrał wtedy z Georgi Pyrwanowem.

Kandydat Niebieskiej Koalicji – Rumen Hristow, zebrał ok. 2 proc. głosów. Podobnie jak Swetosław Witkow (wokalista punk-rockowego zespołu Hipodił – przyp. tłum.). Do pierwszej piątki weszli ponadto Atanas Semow z 1,7-proc. poparciem i Stefan Sołakow z 2 proc. głosów.

Pierwsze oficjalne wyniki wyborów prezydenckich i samorządowych z 23 października zostaną przedstawione wczesnym rankiem, 24 października – ogłosiła rzeczniczka Centralnej Komisji Wyborczej (CIK), Ralica Negencowa. CIK oficjalnie ogłosiła decyzję o zakończeniu wyborów o godzinie 21:00. Negencowa zaznaczyła, że CIK oczekuje protkołów z okręgowych komisji wyborczych, które już są sprawdzane. Nastęny briefing CIK odbędzie się jutro o 13:00.

 

Tekst: btv.bg, bta.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE