Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria wesprze nowe sankcje wobec Rosji
даниел-митов-18095

Bułgaria wesprze nowe sankcje wobec Rosji

– Bułgaria wesprze nowe sankcje wymierzonych w Moskwę, jeśli okaże się, że prorosyjscy separatyści naruszyli porozumienia mińskie dotyczące zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie. – zapowiedział w wywiadzie udzielonym dla Agencji Reutera bułgarski minister spraw zagranicznych Danieł Mitow.

Sofia dodatkowo planuje wysłanie konwoju z pomocą humanitarną (z żywnością oraz lekami) dla Bułgarów zamieszkujących terytoria ukraińskie (południowo Besarabia, okolice Odessy, Zaporoże), którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych. Mitow jednak podkreślił, że jest to uzależnione od możliwości zagwarantowania odpowiedniego bezpieczeństwa przedsięwzięciu.

Reuter w kontekście słów Mitowa podkreślił, że kryzys na Ukrainie jest wielkim wyzwaniem dla Bułgarii, gdyż jest to państwo z jednej strony historycznie związane z Moskwą i uzależnione od rosyjskich dostaw gazu, a z drugiej – członek NATO i Unii Europejskiej.

Bułgaria nie tylko wyraziła swoje poparcie dla ewentualnych dodatkowych sankcji wobec Moskwy, ale będzie jednym z krajów NATO, w którym zostanie rozmieszczone centrum dowodzenia sojuszu. Celem projektu będzie umocnienie obronności krajów Europy Wschodniej.

Sankcje są jedynym narzędziem, którym w tym momencie dysponuje Unia Europejska i społeczność transatlantycka. – stwierdził Mitow, odnosząc się do zarzutów, że świat zachodni ogranicza się jedynie do rozwiązań politycznych. – Oczywiście, jesteśmy gotowi zareagować w odpowiedni sposób, jeżeli porozumienia [mińskie – przyp. red.] zostaną naruszone. – podkreślił szef bułgarskiej dyplomacji.

Nowe sankcje wydają się być prawdopodobne. Zawieszenie broni nie trwało długo w regionie Donbasu – wczoraj (27.02) Kijów poinformował o pierwszych zabitych we wschodniej Ukrainie, równocześnie Moskwa odpiera zarzuty dotyczące obecności rosyjskich wojsk oraz sprzętu w regionie.

Źródło: 24chasa.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE