Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wiara, Nadzieja, Miłość – trzy córki patronki stolicy

Bułgaria: Wiara, Nadzieja, Miłość – trzy córki patronki stolicy

Pomnik patronki stolicy Bułgarii widziany z perspektywy przejścia podziemnego

W Bułgarii 17 września to nie tylko pierwszy dzień szkoły. W bułgarskiej cerkwi prawosławnej dzień ten jest upamiętnieniem Wiary, Nadeżdy i Liubow – trzech córek św. Sofii. Jest to również święto miasta Sofia.

Jak głosi legenda, w 2. połowie I w. n.e. w Rzymie mieszkała pewna pobożna chrześcijanka imieniem Sofia. Miała ona trzy córki, które nazwała na cześć głównych cnot chrześcijańskich Wiara (wiara), Nadeżda (nadzieja) i Liubow (miłość). Ponieważ rodzina Sofii nie ukrywała swojej religii, uszu panującego cesarza Hadriana szybko dobiegła wieść o śmiałych wyznawcach Jezusa i kazał on stawić się Sofii i jej córkom w pałacu.

Kobiety posłusznie stawiły się przed obliczem władcy zachowując całkowity spokój, jak gdyby zostały zaproszone na święto, a nie na sąd. Nie umknęło to uwadze wszystkich zebranych, łącznie z cesarzem – wywarło to na nim olbrzymie wrażenie i postanowił darować przybyłym życie, pod warunkiem, że pokłonią się bogini Artemidzie. Jak nietrudno się domyślić, propozycja została odrzucona. Cesarz nakazał torturować dziewczęta na oczach matki. Kiedy zmarły, oddał Sofii ich ciała i pozwolił je pogrzebać.

Trzy dni po męczeńskiej śmierci córek, zmarła i Sofia. Kościół prawosławny również ją ogłosił męczennicą, ponieważ dla matki nie ma gorszej męki niż patrzenia na ból dzieci, a ten ból był również wyrazem miłości i wiary w Chrystusa, wiary, która przyczyniła się do śmierci Wiary Nadeżdy i Liubow.

Szczątki męczennic od 777 r. znajdują się w Alzacji we Francji.

Od 20 lat dzień świętych Wiary, Nadeżdy, Liubow i ich matki jest oficjalnym świętem stolicy Bułgarii – Sofii, a miejscem obchodów uroczystości jest niezmiennie cerkiew św. Sofii.

Na podstawie: btvnews.bg

Telewizyjny materiał informacyjny: btv.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE