Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wielkanocna procesja z ikoną Matki Boskiej
20140824_140023

Bułgaria: Wielkanocna procesja z ikoną Matki Boskiej

Z Monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Baczkowie wyruszy dzisiaj, 13 kwietnia, wielkanocna procesja z ikoną Matki Boskiej. Jest to najstarszy tego typu pochód w Bułgarii, którego tradycja sięga XIV wieku.

Drugiego dnia Wielkanocy (w prawosławiu w tym roku obchodzonej 12 kwietnia), ikona odbywa uroczystą podróż z Monasteru Baczkowskiego do położonej 6 km od niego Pieczary Kłuwija, gdzie w 1604 roku miała zostać ona odnaleziona przez dwójkę pasterzy. Według legendy, oślepiło ich silne światło, które wychodziło z groty, a gdy spojrzeli do środka, ujrzeli świętą ikonę ukrytą w jednej ze skalnych szczelin. Wizerunek Matki Boskiej następnie został ukryty przez mnichów, by ta chroniła klasztor przed agresją ze strony Turków.

Według podań, ikonę napisał św. Łukasz Ewangelista, przy czym pozowała do niej sama Matka Boska. Jest to jedna z dwudziestu ikon na świecie, o których mówi się, że były pisane na podstawie żywego modelu. Klasztor Baczkowski otrzymał ją zaś od dwóch gruzińskich mnichów w 1311 roku.

W czasie tegorocznej procesji zostanie użyta jednak kopia ikony, gdyż oryginał jest w renowacji. Obecnie święty wizerunek Matki Boskiej znajduje się w przyklasztornej cerkwi w Baczkowie – każdy może się jej pokłonić i otrzymać błogosławieństwo.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE