Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wielki pożar w Górach Riły
Źródło: offnews.bg
Źródło: offnews.bg

Bułgaria: Wielki pożar w Górach Riły

Wielki pożar objął obszar 500 akrów w wysokich partiach Gór Riły, w regionie Parku Narodowego Monastyru Rylskiego. Ogień rozprzestrzenia się od czwartku (23 lipca 2015 r.). Teren jest trudno dostępny, można do niego dostać się jedynie pieszo, co niezwykle utrudnia akcję gaszenia.

Ogień ciągle się rozprzestrzenia, zagrażając Monasterowi Rylskiemu – jednemu z najważniejszych klasztorów prawosławnych w Bułgarii, znajdującemu się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Duża część jego zabudowany jest drewniana.

bnr.bg

W czasie akcji gaszenia pożaru pojawiły się problemy techniczne. Jednemu z helikopterów z bazy lotniczej w Krumowie tylko dwukrotnie udało się zrzucić wodę na płonący las, po czym musiał lądować w miejscowości Riła. Powodem tego były problemy z silnikiem spowodowane wysokimi temperaturami. Maszyna jest już gotowa do dalszego uczestnictwa w gaszeniu ognia.

Ocenia się, że przyczyną wybuchu pożaru był człowiek.

To nie jest pierwszy tego typu przypadek – dwa lata temu Góry Riły objął podobnych rozmiarów pożar, w którego gaszeniu uczestniczyły samoloty.

Źródła: vesti.bg, dir.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE