Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: „Witoszka” wśród 60-ciu nadroższych ulic świata
skyskapercity.com

Bułgaria: „Witoszka” wśród 60-ciu nadroższych ulic świata

Firma Cushman&Wakefield świadcząca usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych co roku przygotowuje ranking najdroższych lokalizacji handlowych na świecie. W najnowszym raporcie bulwar Witosza w Sofii znalazł się na pozycji 59-tej – dokładnie to samo miejsce zajmował w poprzednim wydaniu rankingu.

Lista „Main Streets Across The World 2013-2014″  jest sporządzona na podstawie zestawienia wysokości czynszu lokali w najważniejszych lokalizacjach 64-ech krajów – nie są brane pod uwagę jednak średnie koszty, lecz najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu. Czołówką klasyfikacji jest Hong Kong Nowy Jork, Paryż, Londyn i Tokio.

Główna ulica handlowa w Sofii, tzw. „Witoszka” 8 lat temu w rankingu Cushman&Wakefield zajmowała miejsce 22-gie. Ceny czynszów spadały do 2012 roku – kryzys gospodarczy, przedlużajacy generalny remont ulicy zmniejszyły jej wartość dla kupców. Miejsce sklepów zagranicznych marek zajęły kawiarnie i restauracje. Sytuacja, którą obserwujemy w ostatnim roku to pewna oznaka stabilizacji. Dodatkowo Witosza oferuje teraz większe lokale handlowe i jest wyłączona z ruchu miejskiego.

Eksperci prognozują rozkwit „Witoszki” przez najbliższe 3-4 lata, powrót świetności centralnej ulicy handlowej w kraju, i co za tym idzie, wzrost czynszów.

Źródło: capital.bg, dnes.bg, bnt.bg, investor.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE