Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wizyta Siergieja Ławrowa w Sofii
vesti.bg

Bułgaria: Wizyta Siergieja Ławrowa w Sofii

Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow rozpoczął w poniedziałek 2-dniową wizytę w Bułgarii, zorganizowaną z okazji 135. rocznicy nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Bułgarią a Rosją. Najistotniejszym jednak tematem spotkań jest kwestia porozumienia w sprawie budowy Gazociągu Południowego – inwestycja została wstrzymana miesiąc temu decyzją premiera Oreszarskiego i wywołała zastrzeżenia Komisji Europejskiej. 

Podczas wizyty Ławrow podkreślł  wieloletnią wzajemną sympatię krajów i szacunek Rosji wobec kierunku rozwoju Bułgarii. Dodał, że obecnie Bułgarię i Rosję łączą intensywne kontakty handlowe, czego efektem jest ubiegłoroczny obrót o wartości 2,9 mld USD. Wyraził przekonanie, że dalsza współpraca nie będzie uzależniona od czynników zewnętrznych i politycznej koniunktury.

- Europa nie może być zakładnikiem  krótkowzrocznych politycznych decyzji. – powiedział pierwszego dnia wizyty w Bułgarii w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fokus. – Ważne, aby członkostwo Bułgarii w UE nie wpływało negatywnie na bułgarsko-rosyjską współpracę, także w dziedzinie energetyki.

Budowa Gazociągu Południowego była tematem rozmów z premierem Płamenem Oreszarskim. Ławrow zapewnił, że Rosja zdaje sobie sprawę z przepisów wynikających z trzeciego pakietu energetycznego przyjętego przez UE, ograniczających możliwoścć zmonopolizowania rynku energetycznego i wykluczających sytuację, w której dostawcą gazu i właścicielem gazociągu jest ten sam koncern. Podkreślił jednak, że prawo nie może działać wstecz, a UE nie powinna mieć wpływu na porozumienia zawierane wcześniej pomiędzy Rosją a Bułgarią i innymi państwami, przez które ma przebiegać gazociąg. Na korzyść Bułgarii w negocjacjach z UE przemawiają wcześniejsze, wyjątkowe ustępstwa od trzeciego pakietu energetycznego, na jakie wyrażała zgodę Komisja Europejska. Ławrow docenił rolę Bułgarii w osiąganiu porozumienia między Rosją a UE.

O nadziei na kompromis z Unią mówił również bułgarski minister spraw zagranicznych, Kristian Wigenin.

 – Gazociąg Południowy jest korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla Rosji, ale również dla Europy Południowo-Zachodniej, a problemy w relacjach na linii Rosja-Unia Europejska należy rozwiązywać za pomocą dialogu – powiedział Wigenin.

Podczas konferencji prasowej obaj ministrowie odpowiedzieli również na szereg pytań związanych z innymi obszarami współpracy między Rosją a Bułgarią dotyczących m.in. kultury, nauki, edukacji czy turystyki. Poruszyli także kwestię kryzysu na Ukrainie, stanowiska wobec wykorzystania sił zbrojnych w konflikcie oraz konsekwencji dla kraju z budowy gazociągu.

Pojawiają się komentarze bułgarskich politologów, że na problemach z budową gazociągu może zyskać także rząd Płamena Oreszarskiego, którego dymisja jest zaplanowana na koniec lipca. Rosja chce, aby premier pozostał na stanowisku do momentu zakończenia negocjacji z UE.

Źródło: dnevnik.bg, focus-news.net.

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE