Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wpływ wydarzeń na Ukrainie na bułgarską gospodarkę
1

Bułgaria: Wpływ wydarzeń na Ukrainie na bułgarską gospodarkę

Ekonomiczne skutki wydarzeń na Ukrainie mogą mieć poważny wpływ na bułgarską gospodarkę i aby im zapobiec konieczny jest plan krajowy. Polityka zagraniczna powinna kierować się ekonomicznymi argumentami i interesami gospodarczymi Bułgarii. Europejskie instrumenty finansowe mogłyby działać na rzecz Bułgarii, jeśli państwo przedstawiłoby konkretną koncepcję dotyczącą przyznawanych odszkodowań. – ogłoszono na konferencji prasowej bloku reformatorskiego przez przewodniczącą Ruchu Bułgaria na Rzecz Obywateli oraz Grupy ds. polityki zagranicznej bloku reformatorskiego, Meglenę Kunewą.

Bułgaria sąsiaduje z Ukrainą przez Morze Czarne i jest członkiem Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej. Ukraina jest głównym eksporterem zboża mającym wpływ na światowe rynki, pełni istotną rolę w produkcji oraz dostawie gazu i węgla do Bułgarii, posiada 14 reaktorów jądrowych. Jak będzie się rozwijać współpraca pomiędzy dwoma krajami jest teraz kwestią stanowiska, jakie zajmie Bułgaria.

Kunewa dodała, że w czasie kryzysu greckiego, nie oszacowano wystarczająco sprawnie i prawidłowo skutków ekonomicznych dla Bułgarii, należy uniknąć tego w przypadku następstw wydarzeń na Ukrainie.

Za przykład do naśladowania Kunewa podała rząd grecki, który wezwał do jasnej, ekonomicznej oceny wpływu ukraińskiego kryzysu na zjednoczenie Europy.

Źródło: business.aktualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE