Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Wprowadzono SMS-owe powiadomienia na numer alarmowy 112

Bułgaria: Wprowadzono SMS-owe powiadomienia na numer alarmowy 112

Przyjęto poprawki do Ustawy o Państwowym Systemie Powiadamiania Ratunkowego – sygnały o niebezpieczeństwie będzie można wysłać pod numer alarmowy 112 za pomocą wiadomości SMS. Projekt zmian w obecnych regulacjach został zaakceptowany już po pierwszym czytaniu.

Pomysłodawcą jest przedstawiciel sojuszu partii politycznych Koalicja na rzecz Bułgarii (Koalicija za Balgarija), Zachari Georgiew. Motywacją było m.in. umożliwienie dostępu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego osobom głuchoniemym, niesłyszącym i niedosłyszącym, czyli ponad 200-stu tysiącom mieszkańców Bułgarii. Ponadto jest to bezpieczniejszy sposób sygnalizowania zagrożenia przez ofiary lub świadków stosowania przemocy. Georgiew przyznał, że projekt powstał w związku z przypadkiem, kiedy pewien mężczyzna mający zawał bezskutecznie próbował wezwać karetkę, dzwoniąc na numer 112 – stracił wówczas głos, więc nikt nie był w stanie mu pomóc, cudem przeżył.

Poza wysłaniem wiadomości SMS, będzie również możliwy przekaz obrazu z kamery. Postęp i popularyzacja nowych technologii zostanie zatem wykorzystana do skuteczniejszego i sprawniejszego funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Potrzebne będzie jednak dodatkowe dofinansowanie, lecz według Georgiewa, nie będą to olbrzymie sumy.

Źródło: dnes.dir.bg, btvnews.bg, dnes.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE