Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Współpraca z Polską w zakresie lotnictwa wojskowego

Bułgaria: Współpraca z Polską w zakresie lotnictwa wojskowego

Bułgaria nie będzie współpracować z Rosją na zakresie utrzymania i konserwacji lotnictwa wojskowego, a rozpocznie starania, by zawrzeć porozumienie na tym polu z Polską. Informacja została podana 22 stycznia przez bułgarskiego ministra obrony Nikołaja Nenczewa po spotkaniu z generalnym sekretarzem NATO Jensem Stoltenbergiem. Przyczyną decyzji są ceny utrzymania samolotów wojskowych – rosyjska oferta jest aż trzykrotnie wyższa niż polska, co jest związane z całą siecią firm pośredniczących w przypadku pierwszej propozycji.

– We wrześniu doszło do wygaśnięcia kontraktu z Rosjanami dotyczącego konserwacji [samolotów wojskowych – przyp. red.] i prawdopodobnie będziemy szukać innych ofert. W Polsce jest zarówno dużo możliwości, jak i warunki do przeprowadzenia tych procedur. Rozpoczęliśmy już rozmowy w tej kwestii. (…) – wyjaśnił Nenczew.

Były minister obrony Angeł Najdenow wyraził opinię, że Polska mogłaby zająć się utrzymaniem i konserwacją samolotów myśliwskich. – Raczej jest to podyktowane kwestiami finansowymi, z drugiej zaś strony – pewną próbą ograniczenia zależności od Rosji w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego. – podkreślił Najdenow.

O zmniejszeniu zależności Bułgarskich Sił Powietrznych od Rosji mówi się już od dawna, a wobec kryzysu ukraińskiego i napiętych stosunków NATO z Rosją, kwestia ta jest poruszana coraz częściej.

Były wiceminister obrony Walentin Radew jest pewny, że Rosja nie okaże niezadowolenia wobec tej decyzji. – I my wielokrotnie byliśmy niezadowoleni (…) z procedur, w wyniku których wiele traciliśmy w ciągu ostatnich lat przy konserwacji tej techniki, a ona robi się coraz starsza. Jest tu jeden istotny problem – czy MiG [rosyjska kompania specjalizująca się w produkowaniu samolotów myśliwskich – przyp. red.] wystawi odpowiednie certyfikaty nowej firmie, która będzie zajmowała się konserwacją samolotów. – stwierdził Radew.

Źródła: actualno.com, mediapool.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE