Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria wśród najtańszych wakacyjnych kierunków turystycznych na świecie

Bułgaria wśród najtańszych wakacyjnych kierunków turystycznych na świecie

Dnia 24 lutego (piątek) portal touristmedia.info przedstawił  ostatnie badania firmy Holiday Barometer, zajmującej się corocznym badaniem rynku turystycznego, które wskazują, że Bułgaria plasuje się na czwartym miejscu wśród najtańszych wakacyjnych kierunków na świecie. W czołówce klasyfikacji znalazły się: Sri Lanka, Hiszpania, Czechy, Bułgaria. Kolejne miejsca zajmują: Meksyk, Węgry, Portugalia, Tajlandia, Chorwacja, Turcja, Dubaj, Egipt i inne.
W badaniu uwzględnia się ceny ośmiu wybranych produktów w 40 krajach z całego świata, takich jak filiżanka kawy, butelka piwa i coca-coli w restauracji, butelka wody mineralnej, krem ochronny na słońce, środek przeciwko komarom, paczka papierosów Marlboro w sklepach i trzydniowy posiłek dla dwojga dorosłych (włącznie z butelką wina w miejscowej restauracji). Łączna kwota produktów w Bułgarii wynosi 39,65 GBP, gdy tymczasem na Sri Lance (w kurorcie Bentota) 27,95 GBP, w Hiszpanii (kurort  Costa del Sol) – 37,73 GBP, a w Czechach (Praga) – 39,57 GBP.
Badanie pokazuje, że rozbieżność Hiszpanii i Bułgarii w przyciąganiu turystów polega na założonych przez te kraje celach. Hiszpania skupia się na zainteresowaniu przede wszystkim młodych ludzi, Bułgaria zaś chce się pokazać z innej strony niż dotychczas, tzn. nie ograniczać się do turystyki zimowej, ale też zachęcać cudzoziemców do korzystania z turystyki kulturowej i ekologicznej, a także golfowej.
Według ekspertów firmy Holiday Barometer, prawdziwa bitwa ma się rozegrać między bliskimi i dalekimi kierunkami turystycznymi, zwłaszcza jeśli kraje europejskie na wzór roku poprzedniego przedstawią wakacyjne oferty odpowiednie do kieszeni turystów. Również ich zdaniem nie można lekceważyć Chorwacji, która szczyci się stabilnym przyrostem, a co więcej, może wzmocnić swoją pozycję na rynku turystycznym 2012 r. Eksperci nie podają jednak, który z krajów – Chorwacja czy Bułgaria – odniesie większy sukces, choćby dlatego, że Bułgaria deklaruje chęć rozszerzenia swoich możliwości turystycznych min. poprzez wyżej wspomniane rodzaje turystyki.
Źródło: touristmedia.info

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE