Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria wycofuje się z projektu „Belene”

Bułgaria wycofuje się z projektu „Belene”

Bułgaria oficjalnie rezygnuje z budowy elektrowni jądrowej „Belene”, ogłosił Bojko Borisow po dzisiejszym posiedzeniu Parlamentu.

W miejsce elektrowni jądrowej ma zostać wybudowana gazowa, zaś zamówiony i gotowy już reaktor dla „Belene” zostanie spłacony (pozostałe 140 mln EUR) i najprawdopodobniej wykorzystany jako 7 blok elektrowni „Kozłoduj”. Nie wiadomo jednak na razie, kto miałby być wykonawcą robót.

Bułgarski minister gospodarki Deljan Dobrew ma jutro wyruszyć z wizytą do Moskwy, aby zapoznać się z oficjalnym stanowiskiem Moskwy w tej sprawie.

Za główny powód wycofania się z projektu premier Borisow podaje koszty przygotowania terenu i budowy elektrowni zasilanej reaktorem jądrowym, które wyniosłyby 6 mld EUR. Przy oprocentowaniu w wysokości 10 – 12% na okres 6 lat cena wzrosłaby do 10 mld EUR, których Bułgaria nie jest w stanie zapewnić.

Prezes Rosatomu Siergiej Kirijenko poinformował, że przy 20 projektach, które koncern w tej chwili realizuje, rezygnacja z jednego nie przyniesie firmie większych strat finansowych.

Na chwilę obecną za jedyny w stu procentach pewny projekt, realizowany wspólnie przez Rosję i Bułgarię to gazociąg „South Stream”, z którego, jak zapewnia Bojko Borisow, Bułgaria nie zamierza się wycofywać.

Żródła: dnevnik.bg, capital.bg, itar-tass.com, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE