Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wypadek kolejowy na trasie Sofia-Warna
m4.netinfo.bg

Bułgaria: Wypadek kolejowy na trasie Sofia-Warna

- Nadmierna prędkość to oficjalna przyczyna katastrofy kolejowej na trasie Sofia-Warna. – stwierdzili śledczy prowadzący postępowanie w sprawie wypadku, do którego doszło minionej soboty. Pociąg jechał z prędkością 100 km/h na odcinku, na którym panuje obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Katastrofa miała miejsce w sobotę 12 lipca po godzinie 15-stej. W zbliżającym się do stacji Kałojanowec pociągu relacji Sofia-Warna wykoleiła się lokomotywa i cztery wagony. 15 osób zostało rannych, jednak dzięki szybkiej pomocy medycznej nikt z pasażerów nie zginął. Jedyną ofiarą śmiertelną katastrofy jest 38-letni główny maszynista, który zdaniem lekarzy umarł w wyniku traumy i szoku wywołanego przez wypadek. W pociągu jechała również grupa dzieci udająca się na letni obóz, na szczęście żadne z nich nie ucierpiało.

W wyniku śledztwa wykluczono zły stan torów jako przyczynę tragedii.

– Nie mamy podstaw aby wątpić w bezpieczeństwo tej trasy. – powiedział w rozmowie z Telewizją Nova główny inspektor ds. bezpieczeństwa Narodowej Kompanii Infrastruktury Kolejowej, inż. Biser Minczew. Podkreślił również, że trasa, na której doszło do zdarzenia została niedawno wyremontowana w ramach programu „Transport”, którego celem jest wymiana i unowocześnienie infrastruktury kolejowej.

Nie potwierdziły się również przypuszczenia mediów, które donosiły o braku doświadczenia jednego z kierujących pociągiem maszynistów. Bułgarskie Koleje Państwowe (BDŻ) poinformowały, że 15-dniowy staż pomocniczego maszynisty, o którym donoszono wcześniej odnosi się jedynie do pracy w przewozach osobowych – przedtem prowadził on pociągi towarowe.

Źródło: dnevnik.bg.

About Artur Zaręba

KOMENTARZE