Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wystąpienie Bojko Borisowa podczas spotkania w Wiedniu w sprawie projektu Nabucco

Bułgaria: Wystąpienie Bojko Borisowa podczas spotkania w Wiedniu w sprawie projektu Nabucco

W poniedziałek w Wiedniu odbyło się spotkanie Komitetu Nabucco z udziałem Komisarza Europejskiego ds. Energetyki Günthera Oettingera, podczas którego zostało potwierdzone poparcie polityczne dla Nabucco – Zachód, który połączy Turcję i Azerbejdżan z rynkiem europejskim.

W wywiadzie dla Bułgarskiej Telewizji, dyrektor generalny Nabucco Gas Pipeline International GmbH Reinhard Mitschek stwierdził, że Nabucco – Zachód obecnie jest najlepszy w porównaniu z pozostałymi szlakami. Istnieje jednak konkurencja pomiędzy Nabucco – Zachód a Gazociągiem Transadriatyckim, lecz dla rynku Południowej i Środkowej Europy to właśnie Nabucco jest bardziej atrakcyjny.

Podczas poniedziałkowych obrad w Wiedniu, premier Bułgarii Bojko Borisow wystąpił z wnioskiem o sfinansowanie projektu budowy połączenia międzysystemowego pomiędzy Turcją a Bułgarią. Jeśli Komitet odrzuci projekt, Borisow zapowiedział, że połączenie zostanie wybudowane ze środków Bulgartransgaz (ok. 100 mln BGN – ok. 208 mln PLN) i będzie ono wykorzystywane do własnych celów w awaryjnych sytuacjach. W przypadku gdy wniosek zostanie zatwierdzony, budowa połączenia będzie jednym z pierwszych etapów budowy Nabucco.

Premier zapewnił uczestników spotkania, że Bułgaria domaga się rzeczywistej dywersyfikacji. Oczekuje, że realizacja projektu Nabucco, tak ważnego nie tylko dla państw uczestniczących w nim, ale i dla całej Europy, nastąpi jeszcze przed 2018 rokiem. Borisow chcąc podkreślić zaangażowanie Bułgarii w projekt, wymienił pozostałe kroki, jakie kraj podejmuje w celu dywersyfikacji źródeł i tras dostaw. Są to: budowa gazociągu z Grecją, Rumunią, poszukiwanie gazu ziemnego w szelfie Morza Czarnego na terenie Bułgarii, a także projekt Gazociągu Południowego, w którym uczestniczy Rosja.

 

Źródło: btvnews.bg, dnevnik.bg, bg.time.mk

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE