Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Wystawa „Światło vs cień” w Sofii
files

Bułgaria: Wystawa „Światło vs cień” w Sofii

Od 15 do 25 lipca w galerii Sredec przy Ministerstwie Kultury odbędzie się wystawa pt. „Swiatło vs cień”. Pokazane zostaną prace bułgarskiej malarki Selmy Todorowej i włoskiego artysty Luigi Penasa. Patronat nad wystawą objął region Trento we Włoszech przy wsparciu bułgarskiego Ministerstwa Kultury.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 15 lipca o 18:00 w galerii Sredec przy Ministerstwie Kultury.

Todorowa i Penaza od lat zajmują się malowaniem portretów. Różnice w doborze środków ekspresji rzucają nowe światło na związek między klasycznymi i surrealistycznymi portretami.

Luigi Penasa zanurza się w cieniu swojej podświadomości, szukając stanów, których nie można przedstawić w inny sposób niż poprzez minimalistyczne, surrealistyczne połączenie koloru i formy – owoc nieprzerwanych poszukiwań i długoletniego doświadczenia. Wzoruje się na Salvadorze Dali i Josephie Beuys, w których pracach rozpoznał podobieństwo do siebie i swoją wrażliwość.

Obrazy „ciemnej strony” równoważą prace Selmy Todorowej, która klasycznymi środkami przedstawia inne spojrzenie na realia, inspirowane portretem klasycznym. Todorowa jest znana bułgarskiej publiczności jako autorka, która stałe wzbudza zainteresowanie widza.

W marcu podobna została zorganizowana w miejskiej galerii w Trento. Inicjatywa ta jest częścią projektu „Między dwoma światami” stowarzyszenia „Obywatele świata”, które ma na celu pokazanie różnic i podobieństw między kulturami.

Obrazy obojga artystów można zobaczyć pod linkami:

 http://selma-todorova.deviantart.com/gallery/

http://pl.pinterest.com/illustrazione/luigi-penasa/

żródło: kulturni-novini.info

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE