Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii

Bułgaria: XVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii

Po raz szesnasty stolica Bułgarii jest gospodarzem międzynarodowego festiwalu Sofia International Film Festival, który znalazł się na liście 50 najlepszych festiwali według amerykańskiego czasopisma „Variety”. W dniach 9 – 18 marca zaprezentowanych zostanie prawie 300 filmów z całego świata, w tym 11 polskich – „Kobieta z piątej dzielnicy” (reż. Paweł Pawlikowski), „O duszy i innych drobnostkach” (reż. Kornel Miglus we współpracy z Christo Bakałskim), „Róża” (reż. Wojciech Smarzowski), „Święta krowa” (reż. Radosław Węgrzyn, koprodukcja polsko-niemiecko-fińska), a także „Kanał”, „Ziemia obiecana”, „Popiół i diament”, „Smuga cienia”, „Tatarak”, „Człowiek z Marmuru” i „Korczak” w ramach osobnego programu poświęconego twórczości Andrzeja Wajdy.

Od 1997 roku do teraz na festiwalu zostało przedstawionych w sumie ponad 1600 filmów, a wśród gości znalazły się takie osobistości, jak Volker Schlöndorff, Claudia Cardinale, Alan Parker, Nikita Michałkow, Jiří Menzel, Petr Zelenka, Emir Kusturica, Krzysztof Zanussi, Lech Kowalski i wiele innych.

Organizatorem festiwalu jest Art Fest, pod auspicjami Urzędu Miasta Sofia we współpracy z Ministerstwem Kultury, Narodowym Pałacem Kultury, Narodowym Instytutem Filmowym i Bułgarską Telewizją Publiczną (BNT), przy wsparciu programu Komisji Europejskiej MEDIA oraz międzynarodowych instytucji kulturowych i sponsorów.

W tym roku przewidziano nagrody w kategoriach: najlepszy film, nagroda Jury, nagroda za reżyserię, nagroda KODAK za najlepszy film bułgarski, nagroda JAMESON za najlepszy bułgarski film krótkometrażowy, nagroda publiczności, nagroda za najlepszy film bałkański, nagroda Związku Filmowców Bułgarskich, nagroda UNESCO za najlepszy film dokumentalny, nagroda za całokształt twórczości, nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. W konkursie głównym rywalizować będzie dwanaście filmów.

Inauguracja Sofia Film Fest rozpoczęła się 9 marca o godzinie 19:30 czasu lokalnego projekcją bułgarskiego filmu „Ave”, w reżyserii Konstantina Bożanowa. Festiwal zakończy się 18 marca projekcją dwóch filmów – tegorocznego laureata Oscara  w kategorii film nieanglojęzyczny „Rozstanie” i bułgarskiego filmu dokumentalnego „Stoichkov”.

Wzorem poprzednich lat również w tym roku przewidziano program dodatkowy, który odbędzie się w dniach 19 – 29 marca w Płowdiwie, Warnie i Burgas.

Program festiwalu dostępny jest na stronie www.siff.bg (w j. bułgarskim).

Źródło: siff.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE