Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Zakaz palenia powodem odpływu turystów?

Bułgaria: Zakaz palenia powodem odpływu turystów?

Ze względu na obowiązujący od 1 czerwca br. całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, Bułgaria może stracić znaczną część turystów, którzy wybiorą na przykład Rumunię, jako najbliższego konkurenta Bułgarii pod względem turystyki czarnomorskiej, poinformowała telewizja bTV.

Obecnie w Rumunii obowiązują takie same zasady odnośnie zakazu palenia tytoniu w miejscach publicznych, jak w Bułgarii. Hotele i restauracje są zobowiązane do wyznaczenia osobnych pomieszczeń dla osób palących i niepalących lub do wprowadzenia zakazu w całym lokalu.

Według danych rodzimego Stowarzyszenia Biur Turystycznych, w tym roku oczekuje się w bułgarskich kurortach ok. miliona rumuńskich turystów. Zdaniem specjalistów prawdopodobnie nie zostali oni jeszcze poinformowani o zmianach, dlatego zainteresowanie jest tak duże. Dzięki nowym obostrzeniom Rumunia mogłaby „odzyskać” rodzimych turystów, którzy od wielu lat korzystają z wypoczynku właśnie w bułgarskich kurortach.

W tym roku czarnomorskie kurorty w Rumunii spodziewają się wzrostu liczby turystów – ok. 10 – 15%, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić czy zakaz w Bułgarii będzie bezpośrednią przyczyną tego wzrostu. Będzie to możliwe dopiero po zakończeniu sezonu i dokonaniu rezerwacji na przyszły rok.

 

Źródło: trud.bg, btvnews.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE