Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Zakaz palenia również w otwartych przestrzeniach publicznych?

Bułgaria: Zakaz palenia również w otwartych przestrzeniach publicznych?

Już wkrótce, 1 czerwca 2012 w Bułgarii zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach użytku publicznego. Organizacje pozarządowe postulują objęcie rozporządzeniem również otwartych miejsc publicznych, tj. plaż, parków, przystanków, punktów sprzedaży biletów, stadionów i innych obiektów. Ich inicjatywa znajduje poparcie w środowisku politycznym – ustawa uzupełniająca jest w przygotowaniu.

Zwolennikami zaostrzenia przepisów są m.in. posłowie partii GERB wraz z przewodniczącą parlamentarnej Komisji Zdrowia, Danielą Daritkową.

Kary za niezastosowanie się do zakazu będą wynosić od 500 do 1000 BGN (ok. 1100-2200 PLN). Nie jest jeszcze sprawą zamkniętą, w jaki sposób będzie przebiegać egzekwowanie przepisów – poseł Petar Petrow z partii GERB jest zdania, że niezbędna będzie w tym przypadku interwencja organów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Wiążące decyzje dotyczące rozszerzenia zakazu palenia jeszcze nie zostały podjęte. Dla Bułgarów natomiast jest to oczywiste, że jest jeszcze za wcześnie, aby strefa bez dymu objęła np. plaże czy parki.

Tekst i zdjęcie: btvnews.bg; btvnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE